Toyota, Tokyo Otomobil Fuarı’nda tanıtacağı ayrı ayrı araçlardan oluşan bir konsept araç serisini ortaya çıkardı.

Bu araçlardan bir tanesini bu senenin başında Concept-i adıyla görmüştük. Şimdi bu çağ ötesi araca iki tane daha katıldı ve Concept-i Serisini oluşturdu.

Bu serinin başını çeken asıl araç Concept-i Ride. Bu araç sanki ütopik bir gelecekten fırlamış gibi görünüyor. Ne bir Renaut Twizy kadar küçük ne de Smart ForTwo kadar büyük. Concept-i Ride’ın içine girip aracın ileriye ve geriye doğru hareket edebildiği gibi yanlara doğru da hareket edebilen koltuklarına erişmek için önce martı kanadı şeklinde açılan kapılardan geçmeniz gerekiyor. Koltukların üzerinde joystick’ler bulunuyor ve koltuklar bir tekerlekli sandalyeyi de arkalarına alabilecek şekilde ayarlanabiliyor.

Daha önce tanıtılan ve de daha büyük olan Concept-i gibi Ride’da daha güvenli ve zevkli bir sürüş deneyimi için yapay zeka ile çalışıyor. Yolcular aracı kullanıyor da olsa kendilerini otonom sürüşe emanet de etmiş olsa yapay zeka işlemeye devam ediyor. Toyota henüz elektrikli güç aktarım mekanizması hakkında bilgi vermedi fakat menzilinin 100-150 kilometre arası olacağı düşünülüyor.

Dört tekerlekli vasıtaya segway benzeri bir scooter olan Concept-i Walk eşlik ediyor. Bu konseptin adının Walk(yürümek) olmasının sebebi de yaya yollarına uygun üretilmiş olması olabilir. Araç biri yüksek hızlarda öne doğru ilerlemek ile görevlendirilmiş üç tekerlek ile çalışıyor. Concept-i Walk engelleri aşmasına ve boyundan daha kısa boşluklarda dönmesine yardım edecek elektronik güvenlik sistemini kullanmakta. Araç 10-20 kilometre arası bir menzile sahip.

İki araç da daha önce tanıtılmış Concept-i’ın yanında Tokyo Otomobil Fuarı’nda sergilenecek. Ve TJ Cruiser, GR HV ve Crown gibi konsept Toyota araçlara eşlik edecekler. Century limuzinin de orada yer alacağını hatırlatmak da fayda var. Bu noktada fuara kadar bir veya iki yeni araçla tanışmak da bizler için şaşırtıcı olmaz.