Uzun zamandır beklenen yeni nesil Supra’yı tanıtmaya hazırlanan Toyota, Gazoo Racing Supra Racing Concept’i ile yeni modele ışık tutuyor. Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenen konsept yarış otomobili hakkında açıkla yapan Japon marka ‘Bu konsept, Supra’nın beşinci neslinin geri dönüşünü müjdeliyor.’ ifadelerine yer verdi.

Konseptin tasarım özelliklerine geçecek olursak büyük ordan FT-1 konsepti ele alınarak geliştirilen model, geniş çamurlukları, devasa difüzörü ve kocaman arka kanadıyla oldukça etkileyici görünüyor. Bu aerodianmik parçaların altında ise yeni nesil Supra’nın üretim versiyonu yatıyor.

Cenevre’de açıklamalarda bulunan Toyota Motor Avrupa Başkanı ve CEO’su Johan Van Zyl, “Evet, Supra geri geliyor. Bu konsept, efsanevi spor otomobillerimizi piyasaya sunma niyetimizin açık bir göstergesidir. Toyota Gazoo Racing tarafından geliştirilen bu bebek, yarış pistinde kullanılmak üzere tasarlanmış bir safkan. ” ifadelerini kullandı.

Zyl ayrıca, ” Supra Hero’yu yeni bir döneme sokmanın en iyi yolu, onu hafif, kompakt ve tabi ki hızlı yapmaktı. Siz de onun muhteşem göründüğünü hakkında benimle aynı fikirdesiniz.” ifadeleriyle yeni modellerine oldukça güvendiklerinin altını çizdi.Aracın yan marşpiyellerinde, arka kanadında, ön ve arka tamponunda hafif yapılı kompozit malzemeye yer verilmiş. Aynı şekilde kaput üzerinde yer alan ızgarada da benzer bir malzeme kullanılmış. Aracın gövdesinin geri kalanı ise bir yarış otomobili olduğu için plastik malzemelerden oluşturulmuş. Ayrıca GR Supra Racing Concept, 90 kapı numarasıyla da markanın yarış geçmişine de atıfta bulunuyor.

Supra Racing Concept’in iç mekanına baktığımızda ise bir yarış otomobili olduğunu tekrar hatırlatıyor. Direksiyon üzerindeki gösterge tablosu ile gelen modelde bir adet yarış koltuğu yer alıyor. Takla kafesine sahip olan modelde ayrıca karbon kapı panelleri kullanılmış.

Henüz teknik verileri paylaşılmasa da yeni Supra, önden motorlu ve arkadan itişli yapısıyla Toyota’nın eğlenceli sürüş karakterine sahip modellere geri dönüşünün bir kanıtı olarak yorumlanıyor.

Yeni Supra’nın yol versiyonunun 2019 yılında yollarda olması beklenirken bu kadar beklemek istemeyenler ise GR Supra Racing konseptini Nisan ayından itibaren Gran Turismo Sport oyununda kullanabilecekler.