Toyota, Avrupa pazarındaki dizel modellerine son vermeyi düşünüyor. Tokyo Otomobil Fuarı sırasında konuşan Toyota’nın Avrupa patronu Didier Leroy, şirketin Avrupa’da yeni dizel motorlu araçlara yer vermeyeceğini düşündüğünü dile getirdi.

‘‘Benim kişisel görüşüm, başka bir dizel otomobil piyasaya sürmeyeceğiz.’’ ifadelerini kullanan Leroy, bu düşüncesinin Volkswagen’in emisyon skandalı ile alakalı olmadığını, 2014 yılında CH-R’yi dizel versiyon olmadan sunmaya karar verdiklerinde bu düşüncenin oluştuğunu belirtti.

Leroy yaptığı açıklamada, ‘‘Uzun zaman önce, C-HR’yi dizel motor ile satmama düşüncesinde birleştik. O zamanlar, distribütörler kararıma karşıydı. Satış için dizel araçlara ihtiyaç duyduklarını söylediler. Ancak uzun vadeli düşündüğümüzde tasarruflu araçlara yönelmemiz gerekiyordu.’’ sözlerini kullandı.

Leroy, firmanın mevcut dizel araçlarının ürün güncellemesi sırasında kullanımdan kaldırılacağına inanıyor. Henüz resmiyet kazanmayan bu durumun gerçeğe dönüşüp dönüşmeyeceğini ise zaman gösterecek.