ABD Başkanı Donald Trump, ABD dışından bir otomobil üreticisinin yakında ABD’de beş yeni fabrika inşa edeceğini açıkladı. Trump, Indianapolis’teki vergi reformuyla ilgili konuşma yaparken, söz konusu otomobil üreticisi hakkında ise ayrıntı vermedi.

Trump açıklamasında, ‘Geçen hafta Birleşmiş Milletler’den geldim ve dünyadaki en güçlü liderlerden biri, çok uzak olmayan bir gelecekte ABD’de beş yeni fabrikanın açılacağının duyurusunun yapılacağını söyledi.’  ifadelerine yer verdi.

Otomobil üreticisi hakkında ayrıntı vermekten kaçınan Başkan, ‘Bunu çok yakında duyacaksınız. Bunu kimden duyduğumu söylemeyeceğime söz verdim. Sözümü tutacağım. Bu yenilik otomobil endüstrisinde olacak.’ sözleriyle, gelişmelerin yakın zamanda duyurulacağını belirtti.

Trump, Ocak ayında göreve başlamadan önce, büyük markaları ABD’yi terk edip ucuz üretim alternatiflerine yönelmeleri durumunda yüksek vergiler ile karşı karşıya bırakacağını söyleyerek ABD üretim sektörüne yardım edeceğini açıklamıştı.

Bu açıklamaların ardından, Mazda ve Toyota 1.6 milyar dolarlık montaj fabrikasının 2021 yılında açılacağını belirtmişti. Ayrıca Volvo, Güney Karolina’daki tesislerini yaklaşık 1 milyar dolar harcayarak genişleteceğini açıklamıştı. Mercedes-Benz de bu akıma katılarak 1 milyar dolar yatırım yaparak Alabama  fabrikasında elektrikli araç üretmeye başlayacak.