Dünyaca ünlü özel taksi şirketi Uber, otonom araçlarını test etmek için sahte bir şehir yarattı.

Pittsburgh’da bulunan ve ALMONO adıyla anılan tesis, Uber’in  otonom araç yazılımını titizlikle test etmek için tasarlanmış. Sokakların, caddelerin, karmaşık kavşakların, sahte otomobillerin ve bir anda yola atlayan yayaların bulunduğu bu test merkezi ile şirket araçlarını çok daha güvenli hala getirmeyi planlıyor.

ALMONO şu anda Monongahela Nehri boyunca yaklaşık 1000 metrekarelik bir araziden oluşuyor ve Uber, bu test şehrini 1200 metrekare daha genişletmek istiyor.Şehrin en zorlu kısımları arasında, beklenmedik bir şekilde yola çıkabilen ve tehlikeli durumlara yol açabilecek mankenler bulunuyor. Uber, tam otonom sürüş teknolojisine sahip aracın kamuya açık yollarda karşılaşacağı senaryolardan çok daha karmaşık durumları bu alanda test ettiklerini belirtti.

Uber araç operatörü Rick McKahan bu tesis hakkında, ‘‘Cadde boyunca otomobillerimizin karşısına çıkacak engellerimiz ve mankenlerimiz bulunuyor. Yola birden fırlayan sahte araçlarımız var. Çoğu durumda, gerçek hayatta karşılaştıklarımızdan daha kötü senaryolar yazıyoruz.’’ ifadelerini kullandı.

Şehir içindeki yeteneklerini ispat etmesi gereken tek marka Uber olmayacak. İlerleyen dönemde yüzlerce araç üreticisi otomobillerini yollara çıkarmadan önce ALMONO pistinde yazılı değerlendirmeleri ve testleri geçmesi gerekecek.