Uber’in ikinci jenerasyon yarı otonom sürüş teknolojisine sahip araçlarını yakında yollarda görebiliriz.

Uber donanım mühendisi Brian Zajac, ‘‘Dışarıdan baktığınızda pek çok şey aynı görünüyor ancak gövdenin altında birçok iyileştirme yaptık.’’ ifadelerini kullandı. Yeni modellerin daha yüksek çözünürlüklü kameralarla donatıldığını belirten Zajac, bu sistemin yeni modellerin biraz daha hızlı gitmesini sağlayacağını vurguladı.

Kameraların çözünürlüğü dışında kötü hava koşullarında kullanılmak üzere gelişmiş bir temizleme sistemine de kavuştuğu açıklanırken böylelikle yoğun yağmur ve diğer ağır hava koşulları altında kameraların daha iyi performans vermesi sağlanacak.Gelişmeler sadece kameralar ile sınırlı kalmamış, şirketin yeni 2. jenerasyon yarı otonom sürüş sistemini yöneten bilgisayarların bundan böyle daha az yer kaplayacağı belirtildi. Bilgisayarların bagajda konumlandırıldığını söyleyen Zajac, ancak daha küçük boyutlu bilgisayarlar sayesinde artık müşterilerin eşyaları için daha fazla yer olacağını vurguladı.

Bu gelişmeler ile birlikte araçlarının tam otonom sürüş teknolojisine bir adım daha yaklaştığını söyleyen Zajac, yine de bunun için önlerinde uzun bir zaman olduğunu belirtti.