Vladimir Putin, dördüncü kez Rusya Devlet Başkanı olarak göreve başlarken gerçekleştirilen törende Cortege/Kortezh projesi kapsamında geliştirilen başkanlık aracı da Putin’e eşlik etti.

Putin’i Kremlin Saray’ına kadar götüren araç genel olarak Rolls-Royce modellerine olan benzerliğiyle dikkat çekiyor. Auros logolu araç, geniş bir ön ızgarası LED farlarla çevrelenmiş. Aracın geniş hava girişleri ise ön ızgarada olduğu gibi krom detaylarla süslenmiş.

Arka bölüme doğru ilerlediğimizde çıkıntılı bir kaput ve ön çamurluğa entegre edilmiş başkanlık bayrağını görüyoruz. Bu özel aracın jantlarında ve aynalarında da yine RR’den izler görmek mümkün. Bolca krom malzemenin kullanıldığı aracın pencereleri de yine bu malzemeyle çevrelenmiş.

Aracın teknik detayları henüz açıklanmadı ancak alına  bilgilere göre makam otomobili önümüzdeki birkaç gün içinde halka tanıtılacak. Kaputun altında ne tür bir motor yattığı gizemini korurken daha önce ortaya çıkan göseller ise başkanlık limuzininin deri koltuklar, ahşap ve metalik döşemeler ile süslenmiş lüks bir iç mekana sahip olduğunu göstermişti. Aracın arka bölümünde orta konsol ile birbirinden ayrılan ve karşılıklı olarak yerleştirilen dört adet koltuk yer aldığını da daha önce görmüştük.

Başkanlık makam aracı, Cortege/Kortezh projesi kapsamında geliştirilen birçok farklı araçtan sadece biri. Proje kapsamında ilerleyen aşamalarda geleneksel bir sedanın yanı sıra crossover ve minivan modelleri de görebiliriz.