Volkswagen, yeni Arteon ile oldukça iyi bir iş başardı ve başarılı satış rakamlarına ulaştı. İlk olarak 2.0 litrelik dizel TDI üniteler ile satışa sunulan model geçtiğimiz günlerde ise 1.5 litrelik TSI motora kavuştu. Ancak Alman marka bunlarla yetinecek gibi görünmüyor, sahip olduğu şık tasarım ile birçok gönülde taht kurmayı başaran model, R versiyonu ile performans meraklılarını da kendine çekmeyi hedefliyor.

Polo GTI’nin lansmanı sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan marka sözcüsü Martin Hube, şirketin çalışmaları arasıdan Arteon R prototipinin de olduğunu söyledi.

Gelen haberlere göre Volkswagen’in 3.0 litrelik VR6 motoruna ev sahipliği yapan prototip çift turbo beslemenin yardımıyla 400 beygirin üzerinde bir güç üretebiliyor. ”Bu kombinasyonun oldukça iyi olduğuna ikna oldum.” diye konuşan Hube, ”Haldex’in( dört tekerlekten çekiş sistemi) son versiyonu ile eşleştirdik, ki bu biraz arkadan kaymaya neden olabiliyor. Bu gerçekten çevik ve güçlü bir otomobil.” açıklamasında bulundu.

Hube, araç hakkında daha da ileri giderek Porsche Panamera’nın 325 beygirlik giriş versiyonundan daha iyi bir performans sunacağını iddia etti.

Henüz onay almayan bu proje için ortaya çıkan bu rakamlar bile heyecanlanmamıza yetti. Umarız Wolfsburg merkezli şirket, Arteon R’ye yeşil ışık yakar.

Not: Volkswagen Arteon RLine görselleri kullanılmıştır.