Volkswagen, uzun zamandır beklenen yeni nesil Golf modelinin üretimine markanın Wolfsburg fabrikasında 75 hafta sonra başlanacağını açıkladı. Takvimlerimize göz attığımızda bu zaman zarfının 2019 yılının Haziran ayının son haftasına denk geldiği görülüyor.

Haziran ayının son haftasında üretime geçeceği açıklanan Golf 8’in üretim modelini Ekim ayında düzenlenecek olan Paris Otomobil Fuarı’nda görmemiz muhtemel. Üretim modelinin öncesinde ise konsept bir aracın Mart ayındaki Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenebileceği iddia ediliyor.

Alman otomobil üreticisi tarafından Wolkswagen Arena’da düzenlenen Golf 8 Tedarik Zirvesi’nde, ”75 hafta sonra, kompakt segmentteki en çok satış yapan otomobilin sekizinci nesli Avrupa’nın en büyük otomobil fabrikası Wolfsburg’da bulunan Volkswagen’in ana fabrikasında üretim hattından inmeye başlayacak.” ifadeleri kullanıldı.

Volkswagen, yeni nesil Golf için mevcut modelin tedarikçilerinin büyük bölümü ile çalışmaya devam edeceğini açıklarken VW’nin Satın Alma Kurulu Üyesi Ralf Brandstatter’e göre bu durum ‘karşılıklı sadakatin büyük bir göstergesi’. Tedarikçilerin %80 oranında değişmeden devam etmesinin ayrıca planlama konusunda da güven sağladığı belirtildi.

Alman otomobil devi, yeni nesil Golf hakkında bunun dışında başka bir bilgi vermekten kaçındı. Oldukça sınırlı bilgiye sahip olduğumuz Golf 8’in daha uzun bir dingil mesafesine ve daha hafif yapıya sahip olmasını bekliyoruz. Ayrıca yeni modelin daha cesur bir tasarıma sahip olacağı da gelen haberler arasında.

Yıllardır sınıfının lideri konumunda olan otomobil, bu liderliği devam ettirebilmek adına teknolojik anlamda da önemli ekipmanlara ev sahipliği yapacaktır. Yarı otonom sürüş teknolojisini içinde barındırması beklenen Golf 8, bu alanda rakipleri Opel Astra, Ford Focus ve Renault Megane gibi modellerin önüne geçmek hedefinde.