Volkswagen, geçtiğimiz aylarda I.D. Buzz konseptinin hayata geçirileceğini açıklamıştı. Alman üretici şimdi de aracın Cargo versiyonunun da seçenekler arasında olacağını doğruladı.

2022’de piyasaya sürülecek olan model elektrikli bir minibüs olarak hayatımıza girecek. Volkswagen, aracın ayrıntılarını henüz bizlerle paylaşmadı ancak ticari versiyonun standart modelden daha farklı ekipmanlara sahip olacağını ve yük taşıma konusuna daha fazla odaklanılacağını söyleyebiliriz.

I.D. Buzz Cargo modelinin yanı sıra Volkswagen, kamyon ve otobüslerinde otonom sürüş teknolojisine, alternatif aktarma organlarına ve bağlantı teknolojilerine yatırım yapacağını da açıkladı.

Otonom sürüş konusunda Volkswagen, kamuya açık karayollarında otonom sürüş teknolojisi geliştirmek için çalışıyor ve Seviye 5 otonom sürüş sunan bir sistemi geliştirmeyi hedefliyor. Şirket, birkaç yıl içinde kamuya açık yollarda yük ve insan taşıyan tamamen otonom araçlar sunma hedefinde.

Volkswagen, bu tür bir teknolojinin bir anda olmayacağının farkında, bu yüzden de yarı otonom sürüş sunan kamyonlar üzerinde sıkı bir çalışma yürütüyor. Şirketin ilk olarak, lider bir aracın yolu ve hızı ayarladığı, yarı-otonom sürüş teknolojilerine sahip kamyonların ise lider aracı takip ettiği bir sistem üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Volkswagen, bu sistemin güvenliği arttıracağını ve kamyonların birbirlerini takip etmesi sonucu oluşacak rüzgar tüneli ile yakıt tüketiminin de azalacağını iddia ediyor.

Volkswagen Truck & Bus ayrıca elektrikli araçlara yatırım yapmayı sürdürüyor. Kamyon ve kamyonetlerin dışında şehir içi otobüslerde kullanılacak olan elektrikli araçlara uygun bir platform geliştiren şirketin stratejik ortağı Navistar, bu mimariyi kullanan araçlarını 2019 yılından itibaren ABD’de piyasaya sürülecek.

Elektrikli ünitelerin uzun mesafeler için hala yeterli olmadığının farkında olan firma sadece elektrikli ünitelere odaklanmış değil. Alman otomobil üreticisi, sıvılaştırılmış doğal gaz ile çalışan içten yanmalı motorlara da yönelmiş durumda.