Volkswagen Grubu, 2021 yılında belirlenen bazı şehirlerde tamamen otonom ‘araç paylaşımı’ sistemini kurmayı planladıklarını açıkladı.

Frankfurt Otomobil Fuarı’nda konuşan şirketin dijitalleştirme stratejisi başkanı Johann Jungwirth, Volkswagen’in birkaç sene içinde 2 ila 5 kentte Moia ve Gett firmaları aracılığıyla tam otonom sürüş filoları kurmayı planladığını belirtti.

Jungwirth, çeşitli ülkelerde yapılacak olan yasa değişiklikleri ile bu planların hayata geçirilebileceğini vurguladı.Yönetici, ‘‘ABD senatosunun önümüzdeki yılın ortasında bu konu hakkında yasa çıkarmasını bekliyoruz. Bu gerçekleştikten sonra Dubai, Singapur ve Çin de bunu takip edecektir.’’ diye konuştu.

Markanın otonom teknolojisi geleceği hakkında konuşan CEO Matthias Muller, Mart ayında tanıtılan Sedric konsepti baz alınarak tasarlanacak olan yeni otonom teknolojisine sahip modellerin araç filolarını oluşturacağını belirtti.

CEO, ‘‘Ekibimiz, tamamen otonom sistemler ile donatılmış minivanlar ve ticari kamyonları da içinde barındıran şehir içinde tamamen otonom sürüş sistemine sahip araçlardan oluşan Sedric model ailesi üzerinde çalışıyor.’’ ifadelerini kullandı.