Volkswagen R Departmanı, Golf R dışında uzun zamandır başka sportif model üretmiyor  ve şu sıralar sadece standart modellere ürettiği sportif parçalar ile öne çıkıyor. Ancak çıkan söylentiler doğruysa bu durum fazla uzun sürmeyecek gibi görünüyor.

Car and Driver’ın yaptığı habere göre R Departmanı yeni performanslı modeller ile hareketlenecek ve modeller sadece RLine ile sınırlı kalmayacak. Henüz resmi bir bilgi yok ancak, markanın  T-Roc R, Tiguan R, Touareg R modellerinin yanı sıra Arteon R ve daha da ateşli bir Golf R üzerinde planları olduğu konuşuluyor.

Adı geçen modellerde yüksek performanslı, turboşarjlı motorların kullanılması bekleniyor. Arteon R modelinde turbo destekli bir V6’ya yer verilmesi muhtemel görülürken daha önce yapılan iddialarda Tiguan R’nin de Audi’den alınan 5 silindirli 2.5 litrelik motor ile birlikte sunulacağı söyleniyordu. Touareg R modelinin de yine yüksek hacimli bir motor ile geleceği gelen haberler arasında.

Araçların henüz ne zaman ortaya çıkacağı belirsiz ancak testler sırasında görüntülenen Tiguan R modeli için Volkswagen’in oldukça sıkı çalıştığı görülüyor. Görüntülenen araç, standart modellerden farklı olarak daha spor tamponlara, geniş çamurluklara, büyük alaşım jantlara ve büyük spor egzozlara sahip.

Volkswagen yöneticileri T-Roc R hakkında üstü kapalı olarak konuşsalar da bu modelin piyasaya sürülmesinin yakın bir tarihte olması beklenmiyor.