Volkswagen, satışları git gide düşmekte olan Scirocco modelinin üretimini sessizce sonlandırdı.

İlk olarak 2008 Cenevre Motor Fuarı’nda tanıtılan model tarz sahibi üç kapılı bir hatchback’ti. Fakat Kuzey Amerika pazarında satışa hiç sunulamamıştı.

Hem Avrupa’da hem de ülkemizde çok sevilmiş bu modelin popülaritesi her geçen yıl biraz daha azaldı. Carsalesbase’in bildirdiği sayılara göre model Avrupa’da 2009 senesinde 45,248 ünite satarak zirve yaptı. 2014’te yapılan makyaj operasyonuna rağmen satışlar bir daha yükselişe geçmedi. Geçtiğimiz yıl ise Avrupa’da sadece 10,752 ünite satıldı.Pazardaki nispeten daha heyecan verici Volkswagen’lerden biri olmasının yanı sıra Scirocco, beraberinde bir takım performanslı motorlarda sunuyordu. Bunlardan biri 220 PS güç ve 350 Nm tork üreten 2.0 litre hacme sahip 4 silindirli ve turbocharger’lı motor. Şirket müşterilerine bir Scirocco R modeli bile sunmuştu. 280 PS güç üreten model 0’dan 100 km/s hıza 5.5 saniyede çıkıyordu.

Scirocco’ya elveda demek bizi üzse de dedikodular Volkswagen’in MEB platformunu kullanan yeni bir model geliştirdiği yönünde. Eğer söylentiler doğruysa da model 322-603 km arası menzile sahip elektrikli bir araç olarak yeniden doğabilir. Habere göre giriş seviyesi model 170 beygir güç üretirken Scirocco R ise 300 beygirlik bir güç sunabilir.