Volkswagen, bundan yaklaşık 5 sene önce Up! altyapısı üzerinde yükselen konsept SUV modeli Taigun’u tanıtmıştı. Geçen 5 yılın ardından Alman üretici sonunda aracı üretmeye karar vermiş gibi görünüyor.

Alman otomobil dergisi AutoBild’in yaptığı haberde Volkswagen’in Golf tabanlı T-Roc ve Polo tabanlı T-Cross modellerin piyasaya sürülmesi kararı verildikten sonra Up! altyapısı üzerinde yükselecek bir SUV modele de onay verdiğini ve bu bilginin markanın bir yöneticisi tarafından doğrulandığı iddia edildi.

Ortaya çıkması beklenen küçük SUV modelin boyutları itibariyle diğer modellerle çok sayıda ortak parça kullanamayacağından dolayı, olası yüksek maliyeti Volkswagen’ın bu modeli üretmek  için neden bu kadar beklediğini açıklıyor.

Şirketin böyle bir modeli piyasaya sürmesindeki bir diğer sebep ise Brezilya pazarına hakim olan Dacia Duster ve Ford EcoSport modellerine karşı bu pazarda elini güçlendirmek istemesi olarak görülüyor.

2012 yılında Sao Paulo Uluslararası Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Taigun konsepti, piyasaya çıkacak model için önemli bir ipucu olabilir. Konsept model ile benzer bir tasarıma sahip olması beklenen aracın adının Volkswagen’in yeni SUV model isimlendirme felsefesine uygun olarak T-Track olması beklenebilir.