Volkswagen Tiguan R’nin testlerine Nürburgring’de devam ediliyor. Aracın testler sırasında çıkardığı sesler, performanslı modelde beklenenden daha güçlü bir motor yattığını işaret ediyor.

Volkswagen’in Tiguan R planı ilk duyulduğunda çoğu kişinin beklentisi Golf GTI modelinde kullanılan 2.0 litrelik 4 silindirli motorun bu araçta da yer alacağu yönündeydi ancak aracın çıkardığı sesler kaputun altında daha güçlü bir motorun olduğunu gösteriyor. Performanslı modelde, Audi RS3 ve TT RS’de kullanılan 2.5 litrelik 5 silindirli ünitenin kullanıldığı tahmin edilirken araçta kullanılan RS3 modelindekiler ile benzeşen oval egzoz çıkışları bu iddiaları daha da kuvvetlendiriyor.

Böylesine güçlü bir motorun Tiguan R’de kullanılacak olması Volkswagen’in aracı ne kadar önemsediğinin de bir kanıtı olduğunu söyleyebiliriz. RS3 ve TT RS modellerinde de yer alan motor 400 beygir güce sahip. Bu kadar güçlü bir motorun SUV bir modelde kullanılacak olması ihtimali bile oldukça heyecan verici ancak Volkswagen eğer bu motoru Tiguan R’de kullanmayı planlıyorsa motorun gücünü 350 beygir seviyelerine indirmesi beklenebilir.

Hızlı Tiguan’ın ne zaman tanıtılacağı henüz resmiyet kazanmadı ancak Alman marka performanslı SUV modelini 2018 yılından önce piyasaya sürmeyecektir.