Geely’nin yönetim kurulu başkanı Li Shufu’nun Daimler AG’nin %9.69’luk hissesini satın alması üzerine Geely bünyesinde yer alan Volvo ve Daimler’in sahibi olduğu Mercedes-Benz hakkında çeşitli ortaklık iddiaları gündeme geldi.

Alman merkezli Manager Magazin’in yaptığı haberde iki şirketin elektrikli araçlar için ortak bir platform geliştirebilecekleri belirtildi. Haberde, Geely’nin bir süredir elektrikli otomobilleri için yeni bir platform üzerinde çalıştığı vurgulanırken iki şirketin yakıt hücresi konusunda da ortaklığa gidebileceği söylendi.

Her iki şirketten de bazı yöneticiler ise bu duruma pek sıcak bakmıyor. Bir Daimler yöneticisi konu hakkında yaptığı açıklamada ”İdeal olarak bir kazan-kazan ittifakı istiyoruz. Geely ve Volvo ile bir araya gelmek Mercedes-Benz teknolojisi için bir kazan-kazan değil.” ifadeleri ile bu ortaklığı desteklemediğinin altını çizdi.Daimler tarafından ortaklığa karşı açıklamalar yapılmış olsa da iddiaların ardı arkası kesilmiyor. Yapılan yeni bir iddia ise Mercedes-Benz motorlarının Volvo modellerinde kullanılabileceği yönünde. Oldukça dikkat çeken bu iddia, hangi motorların ortak kullanılacağı konusunda da herhangi bir ayrıntı vermiyor. Bu iddianın yanı sıra Stuttgart merkezli kaynaklardan alınan bilgiye göre, Daimler daha farklı bileşenleri de paylaşmaya istekli olabilir.

Bir diğer iddia ise Daimler’in Volvo hisselerinin bir miktarını satın alabileceğini ortaya koyuyor. Konu ile ilgili ayrıntılar sınırlı olmasına rağmen gelen raporlara göre bu durum iki şirket arasında işbirliği yapma konusundaki isteği göstermek amacıyla yapılabilir. Ancak aynı raporda, bu hisse satın alımının çok büyük rakamlara ulaşmayacağının da altı çiziliyor.

Reuters, konu hakkında Volvo yetkilisinin sorularını cevapsız bıraktığını belirtirken Daimler sözcüsünün ise ”Yorum yapmayacağımız tam bir spekülasyon” ifadelerini kullandığını belirtti.