Top Gear’ın yeni bölümünde Alpine A110’un yanı sıra Dünyada Yılın Otomobili Ödülü sahibi Volvo XC60 Alfa Romeo Stelvio ve Range Rover Velar’ın yer aldığı SUV karşılaştırmasını izleyeceğiz.

Yeni bölümün yayınlanan fragmanında karşılaştırmada yer alan üç SUV modelden ikisinin zorlu bir teste tabi tutulduğunu görüyoruz. Stelvio’nun direksiyonunda Matt LeBlanc’ı izlerken XC60’ın koltuğuna ise Chris Harris bulunuyor.

Yarışın gerçekleştiği bölge araçların hareketlerinden de anlaşılacağı üzere hiç de göründüğü gibi pürüzsüz değil. Bu yüksek yapılı ve dört tekerlekten çekişli aile otomobillerinin zeminle nasıl başa çıkacağını şimdiden merak ediyoruz.

Bu koşullar için geliştirilmedikleri sürece herhangi bir SUV modelin gövdesinina altında ve süspansiyonlarında çeşitli hasarların olabileceğini söylemek mümkün.

Yayınlanan görüntülerden anladığımız kadarıyla Chris Harris dizel D5 motorlu Volvo XC60 ile Alfa Romeo Stelvio’yu geride bırakıyor. İtalyan SUV modelin Quadrifoglio versiyonu yerine İsveçli türevi gibi dizel motora sahip olduğunu düşünüyoruz. Stelvio Quadrifoglio, sahip olduğu 512 beygir güç ve 600 Nm torku ile bilindiği gibi Nürburgring SUV modeller tur rekorunu  kırmıştı.

Bu iki modelin dışında gözlerimiz Range Rover Velar’ı aradı, lüks modeli de bu yarışta görmek isterdik. Velar’ın yarışa katılıp katılmadığını 1 Nisan’da yayınlanacak yeni bölümün ardından öğrenebileceğiz.