Kadınlar şimdiye kadar motor sporlarında çok fazla öne çıkmadı ancak W Serisi, sadece kadınlar için tasarlanmış bir yarış takvimi başlatarak bunu değiştirmeye çalışacak.

Gelecek baharda başlayacak olan W Serisi, dünyanın en iyi kadın sürücülerini Formula 1’e çekmeyi hedefliyor. Bu serinin en büyük hedefi ise Dünya’nın ilk kadın Formula 1 şampiyonunu çıkarmak.

Yarışlara katılmanın ücretsiz olacağı açıklanırken 1.5 milyon dolarlık bir ödül havuzu da yarışçıları bekliyor olacak. İlk sezonda 18 ile 20 arasındaki kadın yarışcı, Tatuus T-318 Formula 3 yarış arabasının direksiyonuna geçecek. 1.8 litrelik turbo beslemeli 4 silindirli motora sahip olan yarış araçları, 6 ileri sıralı Sadev şanzımanla eşleştirilmiş.

Her bir aday yarışmacı, simülatör değerlendirmeleri, teknik mühendislik testleri, sağlık denemeleri ve pist içi testleri içeren titiz bir ön seçim sürecinden geçirilecek. En başarılı adaylara, “Avrupa’nın en iyi ve en ünlü pistlerinde” gerçekleşecek olan W Serisi sezonunda yarışmak için bir fırsat verilecek.

David Coulthard ve Adrian Newey gibi oldukça büyük isimler de W Serisi’nin danışma kurulunda görev alacak.

Coulthard, bu girişime başlama hikayesini şöyle anlatıyor: “Başarılı bir yarış pilotu olmak için yetenekli, kararlı, rekabetçi, cesur ve fiziksel olarak uygun olmalısınız, ancak bazı spor dallarında olduğu gibi süper güçlü olmak zorunda değilsiniz. Ayrıca erkek olmanız da gerekmiyor.” Coulthard ayrıca, birçok kadın yarışmacının GP3 veya Formula 3 seviyesinde yetenek yoksunluğundan değil yeterli kaynağın olmamasından başarısız olduğunu vurguladı.

İlk sezon kazananını 500.000 dolarlık büyük ödülün beklediği W Serisi’nde 18. sıraya kadar para ödülü verilerek yarışmacılar bir anlamda maaşa bağlanacak.

Kadın sürücülerinin tanıtılmasının yanı sıra W Serisi, kadınları bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarına katılmaya da teşvik etmeyi amaçlıyor. İlerleyen yıllarda gelişmeyi planlayan organizasyon, önümüzdeki sezonlarda bazı yarışların Amerika, Avustralya ve Asya’da da gerçekleştirebileceğinin sinyallerini verdi.