Bang&Olufsen 3 boyutlu gelişmiş ses sistemi, yükseklikleri mekanın boyutuna göre ayarlanmış 4 hoparlör ile birlikte toplamda 23 hoparlör ile yeni nesil Audi A8’de sunuluyor.

Yeni ses sistemi ile birlikte lüks sedanın arka bölümünde de 3 boyutlu ses elde edilerek bir ilke imza atılmış. Bahsi geçen ses sistemini, MMI dokunmatik kontrollerden ve arka koltukların merkezinde bulunan çıkarılabilir tablet üzerinden de kontrol etmek mümkün.

Audi, ilk olarak 3D sesleri müşterilerini 2015 yılı ile birlikte güncel Q7 modeli ile sunmaya başladı. Yeni A8 modelinde ise A sütunlarına ve arka koltuk başlarına yerleştirilen hoparlörler ile birlikte tam olarak bir 3D ses deneyimi sunuluyor.1.920 Watt’lık amfi dijital sinyal işlemcisi kullanarak 3D ses dalgaları üretiyor. Audi, bahsi geçen 3D ses için Erlangen’deki Fraunhofer Enstitüsü ile birlikte geliştirilen bir algoritmadan yararlanıyor.

A8 için ses geliştiricisi Wolfram Jahn, yeni nesil Audi A8’in ses sistemi üzerindeki çalışmalara çok erken başladıklarını belirtti.

Jahn yaptığı açıklamada ‘’Hoparlörleri aracın doğru noktalarına yerleştirmek ses kalitesinin %80’inin anahtarıdır. Mümkün olduğunca sıkı bir şekilde monte edilmeleri gerekiyor, bu nedenle karbon fiber takviyeli polimerden yapılmış arka paneldeki subwoofer’ı sabitledik. Amaç, hoparlörü gövdeden ayırmak ve herhangi bir titreşimin iletilmesini önlemek.’’ ifadelerini kullandı.