Audi, seviye 3 olarak adlandırılan otonom sürüş teknolojisine AI Traffic Jam Pilot sistemi ile yeni A8 modelinde yer vererek bir ilke imza attı. Bu çok gelişmiş sistemin kullanılması için muhtemelen yetkili kuruluşlardan bazı izinler almak gerekecek. Gerekli izinler alınırsa aracın Avrupa’daki satışlarının başlamasının da hız kazanacağı düşünülüyor.

Sıkışık trafiklerde 60 km/s hıza kadar sürücünün aracı ve yolu takip etmesini gerektirmeyen bu sistem otoyollarda ve çok şeritli karayollarında sürücüye gerek duymadan güvenli bir şekilde yol almanıza olanak sağlıyor.

Aracı durur halden hareketli hale getirebilen, hızlanma, yavaşlama ve direksiyon hareketlerini eline alan otonom sistem bir aracın önünüze kırması gibi durumlarda bile tehlike yaratmadan yoluna devam edebiliyor. Bu sistemin seviye 2 otonom sistemlerinden farkı yolculuk sırasında sürücünün başka bir eyleme odaklanabilmesi.Sistem ayrıca, sürücünün baş ve göz hareketlerini izleyen bir kamera yardımıyla, sürüşe devam etmeye hazır olup olmadığını kontrol ediyor. Eğer sürücünün gözleri uzun süre kapalı kaldıysa sürücüsünü uyaran bu sistem aynı uyarıyı hızın 60 km/s’yi geçtiği ve trafiğin açıldığı durumlarda da yapıyor. Eğer sürücü bu uyarılara cevap vermez ise AI Traffic Jam Pilot aracı yavaşlatarak durduruyor.

Yeni Audi A8, 2017 Aralık ayında piyasaya sürülecek ancak ülkelerdeki hukuki duruma bağlı olarak  AI Traffic Jam Pilot sisteminin kademeli olarak aktif edilmesi planlanıyor.