Audi Q3 yavaş yavaş heyecanını yitiren bir model olmaya başlıyor fakat tamamıyla yenilenen modelin sızan fotoğrafları bu durumun değişebileceğini gösteriyor.

2018’in sonları veya 2019’un başında piyasaya sürülmesi beklenen model, kendinden daha büyük crossover’ların ayak izlerini takip ediyor. Artık daha geniş bir ızgara ve üst kalite dizayna sahip. Kamuflaj, aracın bazı detaylarını görmekten bizi alıkoyuyor ancak aracın nispeten alçak bir kaporta ve ince ön farlara sahip olacağını söyleyebiliriz.

Arkaya doğru ilerlerken geriye uzayan bir şerit, çıkıntılı arka sütun ve eğimli bir tavan görüyoruz. Hafif eğimli arka cam, bagaj kapağıyla birleşik küçük bir spoiler ve tanıdık arka farlar, aracın dikkat çeken başka özelliklerinden.

Audi bu modelin gelecek nesilleri ile ilgili olarak ağzını bir hayli sıkı tutmuştu fakat yeni modelin eskisinden 5.8 cm daha uzun ihtimali var. Belki de aracın sahip olacağı en büyük değişiklik eski PQ35 altyapısından daha modern ve başka modellerin de altyapısını oluşturan MQB platformuna geçiş yapmasıdır. Bu değişimin konfor ve sürüşü geliştirmesinin yanında aracın 50 kg kadar hafiflemesini sağlaması bekleniyor.

Aracın motor opsiyonlarının ise Tiguan’ınkiler ile benzerlik göstermesi bekleniyor: giriş seviyesi olan 1.5 litre hacmindeki dört silindirli motordan turbocharger’lı 400 PS güç üreten 2.5 litre hacmindeki 5 silindirli motora kadar. Şarj edilebilir hibrit ve elektrikli varyantlarının olması ihtimali de konuşuluyor ve tam şarj ile 299 km yol kat edebilen bir modelin gelmesi bekleniyor.