Audi, sınırlı sayıda üretilecek olan arkadan çekişli R8 modelini tanıtmasının ardından yeni nesil RS4 Avant modelini de gün yüzüne çıkardı.

Yeni model tasarım anlamında standart versiyona göre daha geniş hava girişlerine ve tek çerçeveli geniş ızgaraya sahip.  Daha geniş çamurlukların da kullanıldığı araçta kullanılan renk 1999 yılında tanıtılan ilk RS4’e gönderme yapıyor. Arka bölümde kullanılan difüzör, spoyler ve oval egzoz boruları ise aracın sportif karakterini yansıtıyor. Standart olarak 19 inç boyutundaki jantların kullanıldığı araç opsiyonel olarak 20 inç jant ile de alınabilecek.

İç mekanda ise opsiyonel olarak sunulan bal peteği desenli spor koltuklar ilk dikkat çeken detay oluyor. Altı düz tasarlanmış spor direksiyon, RS temalı Audi Virtual Display ekranı ve G kuvvetini, torku, lastik basıncını gösteren head-up display ekranı spor modelin iç mekanını süslüyor. İç mekanda yer alan RS logoları da aracın özel bir model olduğunu sürücüsüne her fırsatta hatırlatıyor. Ayrıca, otomobili daha özel kılmak için kişiselleştirme seçenekleri de Audi Exclusive programıyla birlikte sunuluyor.Aracı standart versiyondan ayıran en büyük fark ise kaputun altunda yatıyor. 450 beygir güç ve 600 Nm tork değerlerine sahip 2.9 litrelik çift turbolu TFSI V6 motora ev sahipliği yapacak olan araç Quattro dört tekerlekten çekiş sistemine sahip. Performanslı model gücünü elden geçirilmiş 8 ileri otomatik vites ile yere aktarıyor.

0-100 km/s hızlanma süresi 4.1 saniye olan aracın son hızı ise 250 km/s ile sınırlandırılmış ancak RS Dynamic paketi ile son hızı 280 km/s yapmak mümkün.

Tüm bu etkileyici performans rakamlarına rağmen aracın 100 kilometredeki ortalama yakıt tüketimi 8.8 litre olarak açıklandı. CO2 emisyonu 199 g/km olduğu belirtilen aracın selefine göre %17 daha verimli olduğu vurgulandı. Yeni sportif wagonun ağırlığı da 80 kg azalarak 1790 kg seviyesine düşmüş.Standart versiyona göre RS spor süspansiyonla birlikte 7 mm daha alçak olan araç Dinamik Sürüş Kontrolü ve seramik frenler ile birlikte alınabilecek.

Almanya fiyatı 79.800 Euro (Yaklaşık 328.000 TL) olarak açıklanan yeni RS4 Avant için Audi, siparişleri önümüzdeki günlerde almaya başlayacak, aracın sahiplerine teslim edilmesi ise 2018 yılını bulacaktır.