Mercedes-AMG C63 S ve Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio, 500 beygiri aşan güçleri ile dikkat çekerken BMW, rakipleriyle güç yarışına girmek istemiyor gibi görünüyor.

BMW Blog’un yaptığı habere göre, yeni M3 ve M4 modellerinde de 3.0 litrelik çift turbo destekli 6 silindirli motorlar kullanılmaya devam edecek. S58 olarak adlandırılacak olan bu üniteden mevcut motorda yapılacak geliştirmeler ile birlikte 425 beygirden 470 ile 475 beygir arasında bir güç alınması planlanıyor. Eğer iddialar doğru ise bu motoru M3 ve M4 modellerinden önce X3 M ve X4 M modellerinde kullanılması bizi şaşırtmayacaktır.Yeni M3 ve M4 ile ilgili daha önce de 48V’lik elektrik destekli motorların kullanılacağı iddiaları yapılmıştı. Bu iki iddia ise birbiriyle çelişiyor. Yeni modellerin tanıtımı yaklaştıkça daha fazla iddianın ortaya atılmasını bekliyoruz, bu iddiaların hangisinin doğru olduğunu ise zaman gösterecek.

Tüm bu motor tartışmalarının dışında M3 ve M4 markanın CLAR platformu üzerinde yükseleceğini biliyoruz. Yeni platform ile daha rijit bir gövde yapısına kavuşması beklenen modellerin ağırlığında önceki modellere göre 40 kg’lik bir azalmanın da olacağı belirtildi.

3 ve 4 Serisi ile ilgili herşey M3 ve M4’ten ibaret değil tabi ki, bu versiyonlar dışında 3 Serisi ve 4 Serisi modelleri birçok farklı motor seçeneğine de ev sahipliği yapacak. Bu versiyonlar arasında Mercedes-AMG C43’e rakip olacak olan 340i M Performance de bulunuyor.