Ford, Avrupa’ya uygun küçük SUV’si EcoSport’un üretimine Craiova, Romanya’daki fabrikasında başlandığını açıkladı.

Ford, aracın taleplerinin artması üzerine Hindistan’da gerçekleşen üretimin durdurulup Romanya’da başlandığını belirtti. Şirket, Craiova’daki fabrikasına 200 milyon € yatırım yaparak 1,700 tane kişiye iş olanağı sağladı.

Ford Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Başkanı Steven Armstrong, “EcoSport, Ford’un yaptığı işlerin ne kadar büyüdüğünün bir kanıtı.” dedi ve “EcoSport ve kompakt SUV’lere olan talep artarken üretimimizi daha lokal yerlere taşıyarak müşterilerimizin ihtiyaçlarına  daha hızlı cevap vermek için uygun bir zaman.” diyerek ekledi.Ford’un Avrupa’daki SUV satışları 2016 yılında yüzde 30 oranında artış gösterdi. 2017’nin ilk sekiz ayında ise yüzde 27 oranında artış gösterdi. Craiova’daki fabrika Avrupa, Birleşik Krallık, Türkmenistan ve Güney Afrika pazarları gibi 56 farklı pazara ürün sağlayacak. Şirketin 1.0 litre hacme sahip EcoBoost motoru da orada üretilmeye devam edecek.

Yeni EcoSport yeni tasarım ve düzeltilmiş iç dizayn ile gelirken değişimler şu anki Fiesta’dan feyz alınarak yapılmış. Araçta Sync3 bilgi-eğlence sistemi, şirketin akıllı dört tekerlekten çekiş sistemi ve daha kaliteli materyaller mevcut. Bunlara ek olarak bir de ST-Line versiyonu geliyor.

Ford EcoSport İngiltere’de 16,845£’dan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak. St-Line modeli ise 20,295£’dan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak. Ford’un açıklamalarına göre satışlar 2018’in ilk aylarında başlayacak.