Ford, Fiesta Active ile crossover temalı modellerinin ilkini ortaya çıkardı. Eğlenceli sürüşün yanı sıra yeni teknolojilere sahip olduğu söylenen arazi odaklı geliştirilen aracın kardeşleri Ka+ Active ve Focus Active modelleri de ilerleyen aşamalarda model gamına eklenecek.

Standart Fiesta ile karşılaştırıldığında 18 mm daha yüksek olan Fiesta Active ayrıca 10 mm daha geniş tasarlanmış. Aracın ön amortisötleri daha iyi darbe emişi için yeni bir hidrolik sisteme kavuşurken süspansiyon sistemi, özel amortisör ve yay ayarlarına sahip olmuş. Elektrik destekli direksiyon sistemi için yeni bir yazılım kullanan Ford, elektronik denge kontrol sistemi için de farklı ayarlamalar yapmış. Normal, Eco ve Slippery olmak üzere 3 farklı sürüş moduna sahip olacak olan yeni versiyonun Slippery modu, aracın çekiş ve kontrol sistemlerini kar veya buz gibi düşük yol tutuş koşullarına göre ayarlanmasına olanak sağlıyor.Yeni versiyonu tasarım olarak incelediğimizde ise crossover temasına uygun olarak plastik gövde elemanları ve metalik koruma panelleri görüyoruz. Bunların dışında yeni tamponlara da ev sahipliği yapan aracın 17 inç boyutundaki jantları ‘Rough Metal’ veya ‘Absolute Black’ renk seçeneklerine sahip olacak.

İç mekana adım attığımızda, spor koltuklar ve parlak alüminyum detaylar göze çarpıyor. İsteğe bağlı olarak döşemelerle kontrast oluşturan renkli dikişlere yer verilebilen Fiesta Active’de 8 inç boyutundaki dokunmatik ekrana sahip SYNC3 bilgi-eğlence sistemi kullanılmış.

Yeni Fiesta Active’nin motor seçenekleri arasında 85, 100 ve 120 beygirlik üç farklı seçeneğe sahip 1.0 litrelik EcoBoost turbo benzinli motorun yanı sıra 85 ve 120 beygir güç sunabilen 1.5  TDCi dizel ünite yer alacak. Standart olarak 6 ileri manuel şanzımanla donatılan araçta dört tekerlekten çekiş sistemi opsiyonu ise sunulmuyor.