Ford, yeni nesil Focus’u neredeyse hazır hale getirdi ancak yeni model Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenmeyecek. Mart ayında düzenlenen Cenevre Fuarı’nın aksine ABD merkezli üreticinin yeni Focus’u Nisan ayında ortaya çıkaracağı konuşuluyor.

Yeni Fiesta ile başlayan tasarım felsefesinin aktarılacağı Focus ilk olarak 5 kapılı hatchback karoseri ile gün yüzüne çıkacak. Yeni modelin Estate, Sedan ve ST versiyonları ise daha sonra model gamına eklenecek. Model gamının en tepesinde yer alacak olan Focus RS’nin ise birkaç yıl sonra ortaya çıkması bekleniyor.

Yeni nesil Focus, ST-Line ve Vignale dahil olmak üzere 3 farklı donanım seviyesi ile sunulacak. Modelin kaputunun altında ise 1.0, 1.5 ve 2.0 litrelik EcoBoost üniteler görev yapacak. Benzinli motorların yanı sıra 2 farklı dizel ünitenin de yeni nesil Focus’ta yer alması bekleniyor. İçten yanmalı motorların dışında Ford’un elektrikli bir versiyon için de çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi. Standart olarak manuel şanzıman ile yola çıkacak olan modelde çift kavramalı şanzımanın da opsiyonel olarak sunulacağı gelen haberler arasında. Yeni Focus ile gelecek bir diğer yenilik ise dört tekerlekten çekiş sisteminin Focus RS’ye ek olarak Active donanım seçeneğinde sunulacak olması.

Ford, yeni Focus’u Cenevre’de tanıtmayacak ancak ABD merkezli üretici bu boşluğu diğer modellerde dolduracak. Markanın küçük hatchbacki Ka+ modelinin makyajlanan versiyonu Cenevre’de boy gösterecek. Bu modelin dışında güncellenen Edge’yi de bu fuarda görebileceğiz. Ayrıca, geçtiğimiz günlerde tanıtılan Edge ST ve 3 koltuk sıralı Edge de yine bu fuarda tanıtılan modeller arasında olacak.