Hyundai, yeni Santa Fe’nin ilk görsellerini ve ayrıntılarını Güney Kore’de paylaştı. Daha önce teaser görselleri ve eskizleri paylaşılan araç sonunda gün yüzüne çıktı.

Yeni nesil ile birlikte markanın yeni tasarım felsefesini benimseyen Santa Fe, beklendiği gibi markanın diğer bir SUV modeli olan Kona benzeri bir ön yüze kavuşmuş. Yeni modelin geniş ön ızgarası ince farlarla çevrelenirken bu farların alt bölümünde aracın diğer aydınlatma elemanlarına yer verilmiş.

Aracın daha önce yayınlanan eskizleri ve teaser görselleri sayesinde dış tasarım hakkında fikir sahibi olmuştuk ancak Santa Fe’nin iç mekanının nasıl görüneceğini kimse bilmiyordu. Yapılan paylaşım ile birlikte Santa Fe’nin iç bölümü de ortaya çıkmış oldu. İç mekanı tamamen yenilenen SUV model yeni bir gösterge tablosuna kavuşurken bu göstergerlerin orta kısmı dijital gibi görünyor ancak bu konu hakkında henüz net bir bilgimiz yok. Aracın bilgi-eğlence sistemi ekranı da i30 modelinde olduğu gibi güncellenen orta konsolun üzerine konumlandırılmış.

İç mekanda ayrınca çift renkli deri döşeme, çok fonksiyonlu direksiyon simidi, arka koltuklara uzanan havalandırma ızgaraları ve çift bölgeli klima dikkatimizi çeken diğer yenilikler arasında.Hyundai, yaptığı açıklama ile 2019 Santa Fe’de, akıllı telefon bağlantısı, akıllı telefon şarjı, Apple CarPlay, MirrorLink ve direksiyon simidine yerleştirilmiş özel düğme ile aktif hale getirilebilen ses tanıma sisteminin yer alacağını duyurdu.

Yeni model, tasarımın dışında teknolojik olarak da gelişim göstermiş. Yeni Santa Fe, sahip olduğu çarpışma uyarı sistemi, şerit takip uyarı sistemi, şerit takip asistanı, ön çarpışma önleme sistemi gibi birçok sürücü asistanı sistemleri ile rakiplerine göz dağı veriyor.

Yeni modelin Güney Kore’de 2.0 litrelik benzinli motorun yanı sıra 2.0 ve 2.2 litrelik dizel ünitelerle tercih edilebileği öğrenilirken tüm motorlar 8 ileri otomatik şanzıman ile eşleştirilmiş. Bu motorlara ek başka motorların ve şanzımanların diğer pazarlarda sunulup sunulmayacağı ise henüz netlik kazanmadı. Koreli üretici, sürücüye göre sürüş kuvvetini aktif olarak kontrol eden elektronik dört tekerlekten çekiş sistemi HTRAC’ın ise ilk defa  Santa Fe’de kullanacaklarını açıkladı.

Yeni Santa Fe’nin Güney Kore fiyatları açıklanırken Avrupa’da piyasaya çıkış tarihinin ise Cenevre Otomobil Fuarı’nda yapılacak lansmandan sonra netlik kazanacağı belirtildi.