Uzun süren geliştirme çalışmalarının ardından Kia sonunda üçüncü nesil Ceed’i tanıtmaya hazır. Kia, yeni kompakt hatchback modelini paylaşılan eskiz görseli ile birlikte 6 Mart tarihinde Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkaracağını duyurdu.

Yeni nesil ile birlikte ismindeki(Cee’d) kesme işaretinden de kurtulan model, Ceed ismi ile yoluna devam edecek.  Markanın Frankfurt’taki merkezinde tasarlanan araç Avrupa için geliştirilmiş. Kia tarafından ‘daha fazla kendine güven’ olarak nitelendirilen yeni Ceed, Stinger benzeri bir ön yüze sahip olacak.

Kia, 5 kapılı hatchback versiyona ek olarak Ceed model ailesinin yeni üyesini de yine Cenevre’de tanıtacak. Hakkında henüz bir bilgiye sahip olmadığımız modelin hatchback kardeşi ile aynı teknoloji ve tasarım elemanlarına sahip sportif bir station wagon olacağını düşünüyoruz.

Yeni Ceed’in her iki versiyonunda Hyundai i30 modelinde de görev yapan 120 beygir gücündeki 1.0 litrelik ve 140 beygirlik 1.4 litrelik turbo beslemeli benzinli motorların sunulması bekleniyor. Dizel cephesinde ise 1.6 litrelik 110 beygir güç üreten ünitenin yer alacağı gelen haberler arasında.

Yeni modelin ayrıca hafif hibrit versiyona da sahip olacağı belirtilirken böylelikle markanın yeni emisyon standartlarını da karşılayabileceği söyleniyor.

Kia’nın tıpkı Hyundai i30N gibi Ceed modelinin ateşli bir versiyonunu üretip üretmeyeceğini ise henüz bilmiyoruz. Aynı zamanda 3 kapılı Pro Ceed’in planlar arasında olup olmadığı da gizemini koruyor.

Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak yeni Ceed’in siparişleri ise 2018 yılının ikinci çeyreğinden itibaren Avrupa’da alınmaya başlanacak.