Kia, Ceed modelinin üçüncü neslini Cenevre Otomobil Fuarı öncesinde gün yüzüne çıkardı. Avrupa’da C segmentinde elini güçlendirmek isteyen Koreli marka, yeni Ceed’in gelişmiş konfor, kullanışlılık ve güvenlik özellikleri ile bunu başarmak istiyor.

Avrupa pazarı için tıpkı selefi gibi Frankfurt’ta tasarlanan ve geliştirilen Ceed, markanın diğer modelleri Sportage ve Venga’nın yanında Slovakya’nın Zilina kentindeki tesislerde üretime geçecek.

Yeni Ceed’in tanıtımı sırasında konuşan Kia Avrupa Operasyon Sorumlusu Michael Cole, “Tamamen yeni olan Ceed, gerçekten çağdaş ve farkedilebilir bir tasarıma sahip, bunun yanında konfor, kullanışlılık ve güvenliği artırmak için gelişmiş teknolojiler sunmaktadır. Yeni motorları ve süspansiyonu daha sürüşleri daha keyifli ve çekici hale getirecek ve müşterilerin Kia’dan beklediği aynı kaliteyi sunmaya devam edecek. Yeni Ceed, kendi sınıfında en yenilikçi otomobillerden biri olacak.” ifadeleriyle araçlarına ne kadar güvendiklerinin altını çizdi.

Cenevre Otomobil Fuarı’nda Dünya prömiyeri yapılacak olan modelin farklı bir karoseri de yine aynı bu fuarda yer alacak. Bu gizemli versiyonun station-wagon olması bekleniyor. Diğer versiyonun ne zaman üretime geçeceği belli değil ancak beş kapılı hatchback modelin üretimine de Mayıs ayında başlanacak. Aracın siparişlerinin de Avrupa için yine yılın ikinci çeyreği içinde alınması planlanıyor.Tasarımına konusunda önceki nesle göre tamamen yenilenen Ceed, selefine göre daha alçak ve geniş bir gövdeye kavuşmuş. Koreli üreticiye göre, yeni model ‘çok daha atletik’ bir duruşa sahip. Eski neslin yuvarlak hatlarına zıt olarak daha keskin çizgilere sahip olan yeni Ceed daha geniş ön ızgarası, daha aşağıda konumlandırılan hava girişleri ve LED DRL farları ile dikkat çekmeyi başarıyor. Ön bölümün şık tasarımı ise kendini arka bölümde daha standart bir çizgiye bırakıyor. Sıkıcı tasarıma rağmen kullanılan LED stop lambaları aracın farkedilirliğini ve tanınırlığını arttırmış. Bagaj kapağına entegre spoiler ise buradaki sportif algıyı az da olsa güçlendirmiş.

İlk etapta 12 farklı renk seçeneği ile gelecek olan model için 15 inç çelik, 16 inç çelik veya alaşım ve 17 inç elmas kesim alaşım jantlar tercih edilebilecek.

Aracın iç mekanında ise daha gelişmiş bir malzeme kalitesi ile bizleri bekliyor. Diğer Kia modelleri ile benzer bir iç mekana sahip olan aracın orta konsolu sürücünün kullanımını kolaylaştıracak şekilde açılı tasarlanmış. Konsolun üst bölümüne konumlandırılmış olan dokunmatik bilgi-eğlence sistemi ekranı aracın teknoloji konusunda günümüzü yakaladığını gösterirken metalik veya krom kaplamalı olarak tercih edilebilen döşemeler araçtaki kalite hissini arttırmış. Koltuk döşemeleri konusunda kumaş, yapay deri veya gerçek deri seçenekler sunacak olan Kia, müşterilerini bu konuda da memnun etmeye çalışmış.Yeni model standart olarak 5 inçlik dokunmatik ekranla gelirken müşteriler istedikleri takdirde 7 inç veya navigasyon sistemine sahip 8 inç boyutundaki dokunmatik ekranı tercih ededbilecekler. Bluetooth ile akıllı telefon bağlantısı, otomatik farlar ve anahtarsız girişin standart olarak sunulacağı yeni Ceed’de daha fazla yakıt ekonomisi sunan Normal ve direksiyon ve vites tepkilerini arttıran Sport olmak üzere iki adet sürüş modu da bulunuyor. Yeni modelde ayrıca opsiyonel olarak sunulan JBL ses sistemi de mevcut.

Isıtmalı ön cam opsiyonu ile birlikte gelen Ceed, bu teknlojiyi sunan ilk Kia modeli olma özelliği de taşıyacak. Ayrıca kablosuz telefon şarj etme sisteminin yanı sıra ısıtmalı ve havalandırmalı ön koltuklar sunan yeni Ceed’de arka bölümde de yine ısıtmalı kotuklar tercih edilebilecek.

Sürücü asistanı sistemleri konusunda da gelişen Yeni Ceed’de Uzun Far Asistanı, Sürücü Uyarı Sistemi, Şerit Takip Asistanı ve Ön Çarpışma Engelleme Asistanı ile birlikte Ön Çarpışma Uyarı Sistemi standart olarak sunulacak. Yeni Ceed ayrıca durk-kalk özelliğine sahip akıllı hız sabitleyici, kör nokta uyarı sistemi, arka çapraz trafik uyarı sistemi, akıllı park asistanı ve yaya tanıma özelliğine sahip direksiyondan titreşimli ön çarpışma engelleme asistanı gibi sistemlere de ev sahipliği yapabilecek.Kia’nın yeni K2 platformu üzerinde yükselen model önceki nesle göre 20 mm genişlemiş ve 23 mm alçaltılırken aks mesafesi ise 2.650 mm ile aynı kalmış. Aracın sportif görünümüne katkıda bulunmak için ise burun kısmı 20 mm kısaltılırken arka bölüm 20 mm uzamış. Artan boyutlar aracın bagaj hacmine de olumlu yansırken bu bölüm 395 litreye ulaşmış. Yeni model, aynı şekilde arka koltukta oturan yolcularına daha fazla omuz mesafesi ve baş mesafesi sunuyor.

Yeni Kia Ceed’in motor seçenekleri arasında yenilenen 120 beygir güç sunan 1.0 litrelik T-GDi ve 140 beygir güce sahip yeni 1.4 litrelik T-GDi benzinli üniteler yer alacak. Ayrıca atmosferik 1.4 litrelik MPi benzinli motor da giriş seviyesini oluşturuken dizel cephesinde ise tamamen yenilenen U3 kod adlı CRDi üniteler 115 ve 136 beygirlik iki farlı seçenek ile birlikte gelecek.

Tüm motorlar yeni 6 ileri manuel şanzımanla sunulurken yeni 1.4 T-GDi ve CRDi motorlar 7 ileri çift kavramalı şanzıman ile birlikte tercih edilebilecekler.