Yeni nesil Mercedes-Benz A-Serisi önümüzdeki ilkbahar görücüye çıkabilir. Uzun zamandır geliştirilme çalışmaları devam eden hatchback modeli 2018 Cenevre Fuarı’nda görebiliriz.

Yeni A-Serisi, geliştirilen MFA platformu üzerinde yükselecek ve selefine göre daha büyük boyutlara sahip olacak. Genel anlamda daha şık bir tasarıma sahip olması beklenen aracın iç mekanında da daha rafine bir hava yaratılması planlanıyor. Yapılan iddialara göre tablet görünümlü bilgi-eğlence ekranı da yerini E-Serisi’ndekine benzer bir çift ekranlı gösterge ve bilgi-eğlence ekranına bırakacak.

A-Serisi ailesinin ikinci üyesi ise daha önce Concept A Sedan ile ipuçları verilen sedan karoser olacak. Yeni sedan model A3 Sedan’ın rakibi olacak.Bu modelleri sonraki sene ise CLA izleyecek. Shooting Brake versiyonuna da kavuşması beklenen CLA’nın ardından ise yeni GLA tanıtılacak.

Tüm A-Serisi ailesi aynı platform ve aynı motorlara sahip olacak. Model gamının tepesinde yer alacak A45 AMG ise 2.0 litrelik 400 beygirden fazla güce sahip bir motorla karşımıza çıkacak.

Mercedes-AMG A45 modeli ile Audi RS3 Sportback’i hedef alırken bir diğer yandan daha az güce sahip olan S3 Sportback modeline de rakip olacak bir versiyon sunabilir.

İçten yanmalı motorlar dışında Alman marka ilerleyen dönemde A-Serisi’nin plug-in hiybrid bir versiyonunu da piyasaya sürme planları yapıyor. Ayrıca, EQ markası altında EQ A modelinin de sıfır emisyonlu bir hatchback model olarak hayata geçirilmesi bekleniyor.

Not: Mercedes-Benz Concept A ve Concept A Sedan görselleri kullanılmıştır.