Mercedes-Benz’in yeni nesil A-Serisi’ni tanıtmasını uzun zamandır bekliyoruz. Bir süredir testler sırasında kamuflajlı olarak görüntülediğimiz aracın kış testlerini içeren teaser videosu da yayınlanınca merakımız bir kat daha arttı. Ortaya çıkan casus fotoğraflar ve teaser videosundan yola çıkan tasarımcılar ise yeni modelin nasıl görüneceğini yorumlamaya başladılar. Ortaya atılan birçok tasarım yorumu arasında kuşkusuz en başarılısı ise Japonya’nın Response adlı internet sitesinden geldi.

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan yeni CLS modelinden ilham alan tasarımcı, markanın yeni ön yüzünü yeni nesil A-Serisi’ne de aktarmış. Çekilen casus görüntüler de yeni modelin ön yüz tasarımının bu şekilde olacağını destekler nitelikte. Yeni nesil A-Serisi’nin özellikle ön bölümde CLS’de kullanılan tasarım ögelerin birçoğunun yer alması bekleniyor.Yeni modelin nasıl görüneceğini yorumlarken tasarımcıların bir diğer esin kaynağı ise markanın geçtiğimiz yıl tanıttığı Concept A Sedan modeli olmuş. Yeni nesil A-Serisi, kamuflajlarından kurtuldukça ortaya çıkan eğimli LED farlar ve damla şeklindeki stop lambaları Mercedes-Benz’in yeni kompakt hatchback modelini tasarlarken konsept araçtan birçok ögeyi de taşıdığını gösteriyor.

Yeni A-Serisi boyut itibariyle ise markanın elektrikli konsept modeli EQ A ile oldukça yakın olacak. Boyut itibariyle oldukça benzeşen modellerin far yapıları da büyük benzerlikler taşıyor.

Son olarak, Mercedes-Benz’in A-Serisi’nin kış testleri sırasında çekilen görüntülerini de yayınlamasıyle aracın stop lambalarının grafiklerini net şekilde ortaya koyulmuş oldu.

Tüm bu ögeleri bir araya getiren tasarımcılar ise böyle bir tasarım çalışması ortaya koymuş. Yeni A-Serisi için şimdiye kadar yapılmış en iyi tasarım yorumu diyebileceğimiz bu çalışmanın aracın üretim modeline de oldukça yakın olacağını düşünüyoruz.