Audi, yeni nesil A1 üzerinde çalışmalara devam ediyor ve eğer gelen söylentiler doğru ise araç yeni neslinde önemli bir gelişim gösterecek.

Markanın kaynaklarından alınan bilgilere göre Audi, MINI hatchback modeline A1 ile rakip olmayı hedefliyor ve bu konu üzerinde oldukça uzun mesai harcıyor.

Yeni nesil ile birlikte yapılacak değişikliklerden en önemlisi, Audi A1, yeni bir platform üzerinde yükselecek ve yeni model adaptif süspansiyon sistemi ile donatılacak. Bu bu iyileştirmeler ile aracın daha iyi yol tutuş ve daha fazla konfor sunmasını hedefleniyor. Bu iyileştirmeler müşteriler tarafından da memnuniyetle karşılanacaktır.

A1’in küçük yapısına hayran olanlara ise kötü bir haberimiz var, yeni modelin dingil mesafesi 94 mm uzayacak ve bu da daha uzun bir A1’e merhaba diyeceğimiz anlamına geliyor. Hatchback model, büyüyen boyutların ardından artık 3 kapılı olarak da sunulmayacak. Bunlara ek olarak, yeni A1’in tasarımının en son A8 tarafından sergilenen markanın en yeni tasarım dili ile uyumlu olacak şekilde tamamen yeniden tasarlanacağını biliyoruz.

Aracın motor seçenekleri konusunda ise, mevcut modelde yer alan 1.2 litrelik turbo motor yerini 1.0 litrelik yeni versiyona bırakacak. Bunun yanında 1.5 litrelik motor 1.4 litrelik ünitenin yerini alırken yeni S1, 1.8 litrelik motor yerine 2.0 litrelik 250 beygir gücündeki motordan gücünü alacak.

Audi’nin yeni A1 modelini  2018 yılının başında tanıtması bekleniyor.