Uzun zamandır beklenen yeni Volkswagen Touareg sonunda yüzünü gösterdi. Alman üretici, Pekin’de düzenlenen özel bir etkinlik ile yeni amiral gemisi SUV modelini tanıttı.

Tasarımı ile arazi karakterinden uzaklaşan yeni nesil Touareg daha çık bir tasarıma kavuşmuş. MLB platformu üzerinde yükselen yeni Touareg, kuzeni Porsche Cayenne ile sadece ön camlarını paylaştığı ifade edilirken diğer tüm parçaların yeniden tasarlandığına dikkat çekildi.

Yeni nesil ile birlikte boyutları da büyüten Touareg, 4878 mm uzunluğa, 1984 mm genişliğe ulaşmış. Selefine göre 77 mm uzayan araç aynı zamanda 44 mm de genişlemiş. Touareg’in yüksekliği ise selefine göre 7 mm azalarak 1702 mm olarak ölçülmüş. Yeni SUV’un artan boyutlarına rağmen ağırlığı ise önemli oranda azalmış; 3. nesil Touareg selefine göre 106 kg daha hafif.

Yeni modelin daha iyi sürüş kalitesi ve daha iyi dinamikler için aktif roll barlar ile donatıldığı belirtilirken ayrıca müşteriler havalı süspansiyonları da opsiyonel olarak satın alabilecekler. Dört tekerlekten çekiş sistemi kilitlenebilir diferansiyel sistemi ile birlikte gelirken araçta off-road modu dışında 4 farklı sürüş moduna daha yer verilmiş.Yeni Touareg’in etkileyici özellikleri iç mekana da taşınmış. Kokpitten en çok dikkat çeken detay ise 15 inç boyutundaki devasa dokunmatik bilgi-eğlence sistemi ekranı oldu. Kullanıcılar hemen hemen tüm kontrollere bu ekrandan ulaşabilecekler. Innovision Cockpit adı verilen iç mekanda 12 inç boyutundaki dijital gösterge paneli de yerini almış.

Aracın geniş bir motor yelpazesi sunması beklenirken tüm güç üniteleri 8 ileri otomatik şanzımanla eşleştirilmiş. Yeni modeli benzinli tercih edenler için 340 beygir güç ve 450 Nm tork değerlerine sahip 3.0 litrelik benzinli V6 motora yer verilmiş.

Dizel cephesinde ise 231 ve 286 beygir güç üreten iki farklı seçeneğe sahip V6 motorlar görev yapacak. Dizel motor gamının en tepesinde ise 423 beygir güç ve 900 Nm tork değerleri sunan V8 ünite yer alıyor. Benzinli ve dizel motorların dışında Volkswagen, şarj edilebilir bir hibrit ünite daha sunacak. toplamda 367 beygir güce sahip olan bu motorun 58 km’lik elektrikli menzil sunduğu açıklandı. Hibrit versiyonun 2019 yılında Çin’de satışa çıkması beklenirken aracın Avrupa’da ne zaman piyasaya sürüleceği ise henüz netlik kazanmadı.

Yeni VW Touareg’de ayrıca yeni LED Matrix farlar, trafik asistanı, şerit takip asistanı, otonom acil durum frenleme sitemi, gece görüş kamerası ve bunun gibi birçok sürücü asistanı sistemi bulunacak.

Üçüncü nesil Touareg’in önümüzdeki yaz aylarında Avrupa’da satışa çıkacağı söylenirken yeni teknolojileri ve premium sınıfı zorlayan özellikleri ile yeni modelin fiyatlarının artması bekleniyor.