Üst segmentteki sedanların oldukça zor günler yaşadığı şu günlerde, markalar sedan otomobillerinin sıkıcı tasarımlarından uzaklaşmaları gerektiğini anlamaya başladılar. Müşterilerini SUV modellere kaptıran sedan modeller artık çok daha şık ve sportif tasarımlara sahip olmak zorundalar. Peugeot da yeni 508’i bu düşünceler ışığında geliştirmiş gibi görünüyor.

Fransız üretici sedan modeli 508’e daha dinamik bir tasarımla ortaya çıkarırken aynı zamanda klasik 4 kapılı sedan karoserden de vazgeçerek yeni modelini 5 kapılı liftback tasarımıyla piyasaya sunmaya hazırlanıyor.

Peugeot, yeni 508’i “cesur alçak yapılı coupe tasarımı ile beş kapının pratikliğinin bir birleşimi” olarak yorumlarken yeni modelini “beş kapılı fastback coupe-salon” olarak nitelendiriyor.Her ne olarak adlandırılırsa adlandırılsın, yeni Peugeot 508 son derece şık ve sportif bir görünüme sahip. Agresif ön yüzü, çerçevesiz kapıları ve eğimli tavan çizgisi ile yeni 508 oldukça dikkat çekici.

Boyutlar konusunda rakiplerinden farklı bir yol izleyen Peugeot, yeni 508’i 8 cm kısaltarak 4.75 metre boyutuna getirmiş. Aracın aks aralığı da azalarak 2.75 metreye gerilemiş. Buna Aracın yüksekliğinin ise sadece 1.4 metre olduğu belirtilirken Yeni 508, sahip olduğu 487 litrelik bagaj hacmi ile rakiplerinin gerisinde kalmış.

Aracın yenilikçi tasarımı iç mekanda da kendisini hissettiriyor. 12.3 inçlik gösterge paneli ve 10 inçlik bilgi-eğlence sistemi ekranı dikkat dikkat çekerken farklı tasarımlı direksiyon simidi sürücünün görüşünü olumsuz etkilememek için tasarlanmış. Dokunmatik ekranın altına konumlandırılan şalter tipi düğmeler ise uçak kokpitlerini hatırlatıyor. Yeni modelinde Fransız Focal ses sistemine yer veren Peugeot, müşterilerine yüksek kaliteli müzik sunmayı hedefliyor.

Kendisine rakip olarak Audi A5’i seçen Peugeot, yeni 508’in A5 iel aynı uzunluğa sahip olmasına rağmen daha fazla diz ve baş mesafesi sunduğunu belirtiyor.

Birçok gelişmiş sürücü asistanı sistemi ile donatılan Peugeot 508’de segmentinde bir ilk olarak yay algılama özelliğine de sahip kızılötesi kameralı gece görüş sistemi sunuluyor. Peugeot’un yeni EMP2 platformu üzerinde yükselen 508’in selefine göre 70 kg daha hafif olduğu açıklanırken buna rağmen daha rijit bir gövdeye sahip olduğunun altı çizildi. Elektrik destekli direksiyon sistemine sahip olan aracın manevra kabiliyeti de arttırılmış. Ayrıca yeni modelin üst versiyonlarında ayarlanabilir süspansiyon sistemi de sunulacak.

Yeni 508’in motor seçeneklerine gelecek olursak, yeni model iki benzinli ve üç dizel motorla birlikte geliyor. Benzinli üniteler 180 ve 225 beygir güç sunarken dizel seçenekler ise 130, 160 ve 180 beygir olmak üzere üç farklı güç çıkışına sahip. Tüm motorlar 8 ileri otomatik şanzımanla sunulurken 130 beygirlik dizel versiyon 6 ileri düz vitesle de tercih edilebilecek. Fransız markadan yapılan açıklamaya göre bu yılın sonuna kadar şarj edilebilir hibrit versiyon da model gamına eklenecek.

Yeni modelin üretimi markanın Fransa’daki Mullhouse fabrikasında gerçekleştirilecek. Mart ayında düzenlenecek olan Cenevre Otomobil Fuarı’nda lansmanı yapılacak olan araç Eylül ayı ile birlikte global pazarlarda satışa çıkacak.