Porsche, yeni nesil Cayenne modelinin en güçlü versiyonu Turbo’nun üzerindeki örtüleri Frankfurt Otomobil Fuarı’nda kaldırdı.

Hızlı model, dış bölümde sunulan farklı ön tampon, 21 inçlik jantlar, gövde rengindeki genişletilmiş çamurluklar, dörtlü egzoz çıkışı ve gövde rengindeki arka tampon korumalığı ile standart modelden ayrılıyor.

İç mekana geçtiğimizde ise Porsche Advanced Cockpit ekranı bizleri kaşılıyor. 710 watt’lık Bose müzik sistemi araçta standart sunulurken 18 farklı ayara sahip spor koltuklar Turbo’yu normal Cayenne modellerinden ayırıyor.Kaputunun altında 4.0 litrelik turboşarjlı V8 motora ev sahipliği yapan Cayenne Turbo 550 beygir güç 770 Nm tork değerlerine sahip. Gücünü dört tekerleğe birden aktarabilecek olan model 8 ileri Tiptronic S şanzımanla donatılmış.

Selefine göre 30 beygir güç ve 20 Nm tork avantajına sahip olan modelin son hızı 286 km/s olarak açıklandı. Yeni model 0-100 km/s hızlanmasını 4.1 saniyede tamamlıyor. Sport Chrono paketine sahip Cayenne Turbo’da ise bu süre 3.9 saniyeye düşüyor.

Alman marka, yeni modelini ‘Bir spor arabanın hassasiyetinin, lüks bir sedanın konforunun ve bir arazi aracının ortama uyum sağlama yeteneğinin’ mükemmel bir kombinasyonu olarak yorumladı. SUV model 6 yükseklik ayarına sahip destek başına 3 hava haznesine sahip uyarlanabilir bir süspansiyon ile birlikte sunuluyor. Adaptif süspansiyon, farklı arazi koşullarına göre off-road için sunulan 5 farklı sürüş modu ile manuel olarak ayarlanabiliyor.Model gamının en tepesinde yer alan Cayenne Turbo, opsiyonel olarak arka tekerleklerin direksiyon hareketlerine göre dönmesini sağlayan sistem ve Dinamik Şasi Kontrolü ile birlikte alınabiliyor.

Araçta yer alan adaptif spoyler ise dikkat çeken özellikler arasında. Yeni spoyler verimliliği arttırırken arka aks üzerinde oluşan yere basma kuvvetini de arttırıyor ve aynı zamanda hava freni olarak da kullanılıyor. Hava freni olarak oldukça verimli olduğu söylenen spoylerin araç ile 250 km/s ile giderken yapılan frenlemelerde aracın 2 metre önce durmasını sağladığı belirtildi.

Porsche Cayenne’de kullanılan yeni yüzey kaplamalı fren diskleri performansı ve frenlerin ömrünü uzatırken müşteriler istedikleri takdirde araçlarını seramik fren diskleri ile birlikte alabilecekler.

Frankfurt Otomobil Fuarı ile birlikte tanıtılan model için birçok Avrupa ülkesinden siparişler alınmaya başlandı. Almanya fiyatı 138.850 Euro olarak açıklanan model 2017 yılının sonunda sahiplerine teslim edilmeye başlanacak.