2018 model yılı ile küçük bir güncelleme alan Forester, artık iyiden iyiye yaşını belli etmeye başlamıştı. Bu durumun farkında olan Subaru, yeni nesil modelin 28 Mart’ta New York Otomobil Fuarı’nda yönetim kurulu başkan vekili Takeshi Tachimori’nin yapacağı bir konuşma ile birlikte tanıtılacağını açıkladı.

New York’ta tanıtılacağı, paylaşılan bir teaser görseli ile duyurulan model hakkında fazla bir bilgi bulunmuyor. Fazla bir ayrıntıya yer verilmeyen görselde de aracın sadece bagaj kapağına kadar uzanan C formlu stop lambalarını görebiliyoruz.

Yeni nesil Forester hakkında bildiklerimiz oldukça kısıtlı ancak SUV modelin Impreza’da da kullanılan Subarı Global Platformu’na geçiş yapacağı düşünüyoruz. Yeni platform ile birlikte tıpkı Impreza modellerinde olduğu gibi yeni Forester’ın da daha fazla iç hacmin sunması bekleniyor.

Yeni modelin kaputunun altında ise dört silindirli boxer motorun yanı sıra bu üniteye eşlik eden CVT şanzıman yer alacak. Yeni model, Symmetrical All-Wheel Drive dört tekerlekten çekiş sistemini kullanmaya da devam edecek.

Bunların dışında, çağımızın gereği olarak yeni sürücü asistanı sistemlerinin yer alması beklenen araçta, otomatik farlar, ısıtmalı yan aynalar, yüksek kaliteli ses sistemi, anahtarsız giriş ve yeni bilgi-eğlence sistemi gibi teknolojiler de sunulacaktır.

Bu yılın sonlarına doğru ABD’de piyasaya sürülmesi planlanan yeni Subaru Forester’ın ülkemize gelişinin ise 2019 yılını bulacağı tahmin ediliyor.