Toyota’nın Amerika’da ilk olarak alt markası Scion iM daha sonra ise Corolla iM adıyla piyasaya sunduğu Auris’in yeni görselleri New York Otomobil Fuarı öncesinde internet üzerinden paylaşıldı. Yeni model bundan böyle ABD pazarında Corolla Hatchback adıyla sunulacak.

Avrupalı kardeşi Auris ile tamamen aynı tasarıma sahip olacak olan Corolla Hatchback, tasarım konusunda mevcut Auris’in aksine oldukça şık çizgilere sahip. Yeni modelin dış tasarımını daha önce paylaşılan görseller de görme fırsatı bulmuştuk ancak bu sefer Auris’in iç mekanı da gözler önüne serildi.

İç mekanda ilk olarak havalandırma ızgaralarının üzerine konumlandırılan 8 inç boyutundaki dokunmatik ekran dikkat çekiyor. Yeni nesil ile birlikte çağın gereksinimlerini de yakalama hedefinde olan Japon üretici, iç bölümde Qi kablosuz şarj, akıllı telefon bağlantısının yanı sıra USB ve Aux girişlerine yer vermiş. Yeni Auris’te ayrıca opsiyonel olarak JBL ses sistemi de tercih edilebilecek.

Tıpkı Auris gibi Toyota’nın TNGA platformuna geçiş yapan yeni modelin boyu 38 mm uzarken aracın artan boyu olduğu gibi aks mesafesine aktarılmış. Genişliği de 31 mm artan aracın yüksekliği ise 25 mm azalmış. Böylelikler yeni modelin daha fazla diz ve omuz mesafesi sunacağını söyleyebiliriz.Amerika’da Corolla Hatcback adıyla piyasadaki yerini alacak olan modelin bu pazarda sadece 2.0 litrelik benzinli motor ile satılacağı açıklandı. Önceki 1.8 litrelik motora göre daha küçük ve daha hafif olduğu iddia edilen bu ünite 6 ileri manuel veya CVT şanzımanla tercih edilebilecek.

Japon üretici bu motorun modelin teknik verilerini paylaşmadı ancak daha önce duyurulan ve Avrupa’da satışa çıkacak olan 2.0 litrelik benzinli motorla sunulan hibrit versiyonun 180 beygir güce sahip olacağını biliyoruz. Görselleri paylaşılan Corolla hatchback modelinde ise herhangi bir hibrit emaresi görmedik.

Yeni nesil ile birlikte sürüc asistan sistemlerini de geliştiren Toyota, Corolla Hatchback’te Toyota Safety Sense adı verilen güvenlik sistemine yer vermiş. Standart olarak sunulacak olan bu sistemin içerisinde şerit takip uyarı asistanı, otomatik yanan uzun farlar, şerit takip asistanı ve yaya algılama özelliğine sahip çarpışma önleme sistemi gibi gelişmiş güvenlik ekipmanları görev yapacak. Bunların dışında yeni modelde 7 hava yastığı, geri görüş kamerası, Apple CarPlay uyumlu 8″ boyutlu dokunmatik ekran ve 6 hoparlörlü ses sistemi de standart olarak sunulacak özellikler arasında.

Yeni Toyota Corolla Hatchback’in New York Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkmasının ardından yaz aylarında ise satışa çıkması bekleniyor. Auris’in Avrupa’daki satışlarının ne zaman başlayacağı ise henüz açıklanmadı.