Volkswagen, başarılı sedan modeli Jetta’nın yeni neslini Detroit Otomobil Fuarı’nda ortaya çıkardı. Alman otomobil üreticisi, dikkat çekici ve sportif çizgilere sahip yeni Jetta ile daha fazla müşteriye ulaşmak hedefinde.

Yeni Jetta, selefinin sıradan tasarımından uzaklaşarak daha sportif bir yapıya bürünmüş. Yeni tasarım her ne kadar devrimsel olarak nitelendirilemese de bu anlamda oldukça önemli bir adım atılmış. Yeni modelin geniş ön ızgarası aracın Passat benzeri farları ile bütünlük oluşturuyor. C formlu LED farların standart olarak sunulacağı aracın eğimli tavan çizgisi ise yeni modele coupe görünümü kazandırmış. Arka bölüme geçtiğimizde ise ise stop lambaları mevcut Audi A4 sedan ile benzerlik gösterirken bagaj kapağına entegre spoyler aracın sportif görünümüne katkı sağlıyor. Arka tampon altına yerleştirilen egzoz çıkış görünümlü parça ise hoş bir detay olarak gözümüze çarptı.Yeni Jetta’nın iç mekanı ise tamamen baştan tasarlanmış. Yüksek kaliteli malzemeler ve 10 farklı renge sahip ambiyans aydınlatması ilk dikkat çeken detaylar olurken orta konsolda yer alan bilgi-eğlence ekranı tıpkı yeni Polo‘da olduğu gibi daha yukarı taşınmış. Sürücü odaklı tasarlanan iç mekanda orta konsoldaki havalandırma ızgaraları ise klima kontrollerinin hemen üzerinde kendilerine yer bulmuş.

Yeni nesil ile birlikte kullanılacak olan MQB platformu, Jetta’nın daha geniş iç mekana sahip olmasına, azalan ağırlıkla birlikte yakıt verimliğinin artmasına ve daha yüksek teknolojiyi benimsemesine olanak sağlayacak. Yeni platform ile her anlamda boyutları artan aracın bagaj hacmi ise değişmemiş. Coupe formlu tasarıma rağmen aracın iç mekanında önemli gelişmeler kaydedildiği marka tarafından iddia edilirken baş, diz ve omuz mesafelerinin iyileştirildiği belirtildi.Yeni model, güvenlik ekipmanları konusunda da önemli bir yol katetmiş. Otomatik acil fren sistemi, çarpışma uyarı sistemi, adaptif hız sabitleyici, kör nokta uyarı sistemi ve şerit takip asistanı gibi birçok yenilik de yeni Jetta’da bizleri bekleyen teknolojik gelişmeler arasında.

Yeni modelin tasarımı ve teknolojleri değişmesine rağmen ABD’de 1.4 litrelik turbo benzinli motor ile satılmaya devam edecek. 148 beygir güç üreten bu motor 250 Nm’lik tork değeri sunuyor. Yeni nesil ile bu ülkede birlikte 8 ileri otomatik şanzıman ile sunulacak olan araçta 6 ileri manuel şanzıman ise görevine devam edecek.

Yılın ikinci çeyreğinde ABD’de satışa sunulacak olan yeni Jetta’nın fiyatı ise 18,545 $ olarak açıklandı. Yeni modelin ülkemize gelişinin ise 2019 yılını bulabileceği öğrenildi.