Volvo CEO’su Håkan Samuelsson’un geçtiğimiz günlerde 2019 S60’ın ilk fotoğrafını Twitter’da yayınlamasının ardından İsveçli Teknikens Värld adlı twitter sayfası tarafından yeni modelin kamuflajsız bir görüntüsü paylaşıldı.

Bu yaz Güney Carolina’da tanıtılması planlanan model, yakın zamanda Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenen V60’ın izinden gidiyor. Özellikle ön bölümde birbiriyle aynı olması beklenen modeller arka bölüme geçildiğinde ise farklılıklarını ortaya koyuyor. 2019 S60 farklı arka pencere çizgisi ve çıkıntılı omuz çizgisiyle yeni V60‘tan ayrılıyor. Oldukça güzel göründüğünü söyleyebileceğimiz aracın daha net fotoğrafları geldiğinde ise kesin kararımızı vereceğiz.

Ortaya çıkan fotoğrafla birlikte, yeni S60’ın S90 modelindekine benzer bir stop lambasını kullanacağını da görmüş olduk. Aracın arka tamponu ve egzoz çıkışları V60 ile benzerlik gösterirken bagaj kapağına entegre spoyler de gözler de kaçmıyor.

Volvo, yeni modelleri hakkında fazla bir detay paylaşmamış olsa da S60’ın markanın yeni SPA platformu üzerinde yükseleceğini biliyoruz. Motor yelpazesini de V60 ile paylaşması beklenen modelde 150 ve 190 beygirlik iki farklı seçeneğe sahip 2.0 litrelik T5 motorun yanı sıra 310 beygir güç ve 400 Nm tork üreten yine 2.0 litrelik T6 motorun da 2019 S60’da görev yapması ön görülüyor.

Tıpkı V60 modelinde olduğu gibi S60’ta da iki adet şarj edilebilir hibrit versiyonun kullanılmasına kesin gözüyle bakılıyor. İlk versiyon 2.0 litrelik 253 beygir güç üretan T6 motora eşlik eden 117 beygirlik elektrik motorundan oluşacak. 10.4 kWh’lik bataryaya sahip olacak olan bu ünite toplamda 340 beygir güç ve 590 Nm tork üretebilecek. Yüksek teknolojili bu güç ünitesinin yardımıyla 0-100 km/s hızlanmasını sadece 4.8 saniyede tamamlayacak olan aracın elektrikli kullanımdaki menzili ise yaklaşık 45 km olacak.

Daha yüksek güç üretecek olan ikinci hibrit ünite ise T8 motor ile birlikte sunulacak. Diğer hibrit versiyon ile birçok ortak parçaya ev sahipliği yapacak olan bu güç ünitesi ise 390 beygir güç ve 640 Nm tork üretecek.

İlerleyen dönemde S60’ın Polestar versiyonunu da bekliyoruz. Henüz fazla bir bilgiye sahip olmadığımız modelin de yine elektrik desteğiyle sunulması bekleniyor.

Yeni S60, markanın Güney Carolina’daki Ridgeville tesislerinde hayat bulacak ve bu yılın sonlarına doğru üretim başlayacak. Yeni tesisinin üretim kapasitesinin ise yıllık 60.000 olduğu açıklandı.