Volvo, kompakt hatchback segmentindeki temsilcisi V40 modelinin yeni nesli üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Yeni nesil ile birlikte markanın CMA platformuna geçiş yapacak olan otomobil Mercedes-Benz A-Serisi ve BMW 1 Serisi gibi modellere rakip olacak.

İsveçli markanın küçük SUV modeli XC40’tan sonra Volvo’nun CMA platformunu kullanacak olan ikinci araç olan V40, şuanda ülkemizde sadece T3 benzinli motor ile satın alınabiliyor. Yeni nesil ile birlikte yeni motor seçeneklerine de kavuşması beklenen aracın dizel cephesinde D3 ve D4 olarak adlandırılan ünitelere ev sahipliği yapacağı söylenirken benzinli T4 ve T5 motorların da seçenekler arasında olacağına inanılıyor.

Elektrikli modeller düşünülerek geliştirilen CMA platformu yeni V40 modelinde de çeşitli elektrikli ünitelere ev sahipliği yapacaktır. Tıpkı kardeşi XC40’ta olduğu gibi şarj edilebilir hibrit ve tamamen elektrikli versiyonlara sahip olması beklenen aracın yeni platform ile birliklte boyutlarının da artması bekleniyor. Ayrıca daha uzun dingil mesafesine kavuşacak olan model iç mekanda da daha fazla hacim sunacak.Volvo’nun Ar-Ge şefi Henrik Green yeni modellerinin elektrikli versiyonlarının en az 2 farklı batarya seçeneğine sahip olacağını belirtirken ”Giriş versiyonu daha uygun fiyatlı ama daha az menzile sahip olacak, bunun yanında ‘büyük seçenek’ ise daha pahalı ancak daha fazla güç ve daha uzun menzil ile gelecek.” açıklamasında bulundu.

Volvo’nun daha önce paylaştığı 40.1 ve 40.2 konsept modelleri arasından 40.1 XC40 modeli ile büyük oranda benzeşiyor, bu durumu göz önünde tuttuğumuzda yeni V40 için de 40.2 konseptinden ilham alınabileceğini söylemek yanlış olmaz.

Henüz geliştirilme aşamasında olan yeni V40 için net bir tanıtım tarihi yok ancak yeni hatchback modelin 2019 veya 2020 yılında piyasaya çıkması bekleniyor.

Not: Volvo 40.2 konsept görselleri kullanılmıştır.