Cenevre Otomobil Fuarı yaklaşırken markalar birer birer yeni modellerini tanıtmaya başladı. Bu modaya uyan Volvoda yeni V60 modelini ortaya çıkardı. V60’ın tanıtılması ile birlikte yeni S60 modelinin müjdesi de Volvo’nun kıdemli başkan yardımcısı Lex Kerssemakers tarafından verildi. Kerssemakers, yeni sedanın önümüzdeki yaz aylarında Güney Carolina’da tanıtılacağını açıkladı.

Yönetici ayrıca, S60 planlarının dışında V60 Cross Country modelinin geleceğini de doğrularken yüksek karoserli stationwagon model hakkında ayrıntı vermekten kaçındı. Ancak yeni V60 Cross Country modelinin de V90 Cross Country’de olduğu gibi plastik gövde kaplaması ve yükseltilmiş gövde ile geleceğini tahmin ediyoruz.

4.761 mm’lik uzunluğu ile XC60’dan 117 mm uzun olan yeni V60’ın aks mesafesi ise 2.872 mm’ye ulaşmış. Artan boyutlar iç mekan ve bagja hacmine de olumlu yansımış. Aracın bagaj hacmi 529 litreye çıkarken bu değer koltuklar çıkarıldığında 1.364 litreye yükseliyor.

Volvo’nun tüm 60-Serisi modelleri markanın SPA platormu üzerinde yükselecek. Aracın kaputunun altında ise giriş seviyesinde T5 motor bulunacak. Bu motorun yanı sıra 310 beygir güç ve 400 Nm tork üreten T6 benzinli motorun da yeni V60 görev yapması bekleniyor. Dizel cephesinde ise 2.0 litrelik turbo beslemeli 4 silindirli motorun 150 ve 190 beygirlik iki farklı versiyonu kullanılacak.

Hibrit modellere de önem veren Volvo, yeni V60’da da iki adet şarj edilebilir hibrit versiyona yer vermiş. 253 beygirlik T6 benzinli motora eşlik etmesi beklenen 10.4 kWh’lik 117 beygir gücündeki elektrikli ünite ile birlikte toplamda 340 beygir ve 540 Nm tork elde edilirken bu versiyonun 0-100 km/s hızlanmasının 4.8 saniye sürdüğü açıklandı. Hibrit versiyonun sadece  elektrikli kullanımlardaki menzilinin ise 48 km olduğu belirtildi. Bir diğer plug-in hybrid versiyon ise T8 motor ile eşleştirilirken bu ünitenin güç değeri ise 390 beygir olacak.

Mevzu bahis eğer Volvo ise güvenlik asistanlarından da bahsetmemek olmaz. Yeni model, kendisinden daha üst modellerde kullanılan birçok aktif sürücü asistanı sistemleri ile donatılmış. Otomatik fren teknolojisine sahip City Safety ve yarı otonom sürücü asistanı gibi sistemlere yer verilen araç Volvo’nun güvenliğe ne kadar önem verdiğini bir kez daha kanıtlıyor.

Cenevre Otomobil Fuarı’nda yapılacak olan tanıtımı ile daha fazla ayrıntıya kavuşacak olduğumuz aracın önümüzdeki yaz Avrupa pazarında satışa çıkması bekleniyor.