Bir işte tek olmakla, tekel olmak arasında fark vardır. Ve asıl başarı tekel olmakta değil, tek olmakta gizlidir. Yılın En İyi Araç Kiralama Şirketi ödülü DRD Filo Kiralama’nın.

Türkiye’nin en büyük 500 şirketinden biri olmak kolay değil. Hatta araç kiralama gibi giderek büyüyen bir sektörde, 30 bin adede yaklaşan bir araç filosu kurmak, dört bölge müdürlüğü, 24 farklı satış noktası ve 1300’ün üzerinde servis noktasıyla hizmet vermek kesinlikle azımsanacak bir durum değil. Üstelik bunları tamamen yerli sermayeyle gerçekleştiriyorsanız, bir şeyleri kesinlikle doğru yapıyorsunuz demektir.

1998 yılında hizmet vermeye başlayan DRD Filo Kiralama, Operasyonel Filo Kiralama alanında bugün pazarın yaklaşık yüzde 10’luk payına sahip. DRD, Bireysel Uzun Dönem Araç Kiralama alanında da hizmet veriyor. Türkiye’de ilk kez, müşterilerine talep edilen her marka/model aracı online olarak kiralama imkânı sunan şirket DRD. Yine de TopGear olarak bu yıl DRD’yi ödüle layık görmemizin nedenleri, halihazırda bir kiralama şirketi olarak verdiği hizmetler değil. Bizce dikkat edilmesi gereken noktalar, bir şirketin kendi sektöründe ne kadar fark yaratabildiği. Örnek olarak DRD’nin yenilikçi pazarlama uygulamaları, geçtiğimiz yıl sadece Türkiye’de değil, uluslararası arenada da dikkat çekti. DRD, Accenture Dijitalleşme Endeksi kapsamında “Sektörünün Dijital Öncüsü” ödülüne layık görüldü. Bu ödülü almasının temelinde de Filomatik ve DRDrive gibi uygulamalar yer alıyor. Filomatik Online Raporlama Hizmeti, müşterinin filosundaki araçlara ilişkin hasar, mekanik bakım, OGS/HGS geçiş ve trafik cezaları gibi bilgilere tek bir düğmeyle ulaşmasına imkân tanıyor. DRDrive isimli mobil uygulamaysa, müşterilerine arıza ya da kaza gibi acil müdahale gereken durumlarda GPS üzerinden aracın konumunu belirleyerek yardım ulaştırıyor. Ayrıca periyodik bakım veya lastik değişimi gibi talepler de zahmetsizce gerçekleştirilebiliyor.

“Büyüklük” kavramı, konu şirketler olduğunda göreceli bir hal alabilir. Peki nasıl? Durumu şöyle anlatalım; açıkladığınız kâr oranları, kaç bin kişilik istihdam yarattığınız, ödediğiniz vergiler, kısacası kâğıt üstünde kârlılığınıza bağlı olan rakamlar elbette şirketinizin ne kadar başarılı olduğunu gösteren somut verilerdir. Ancak asıl büyüklüğünüzü, içinde bulunduğunuz ülkeye ve hatta üzerinde yaşadığınız gezegene sağladığınız yararlarla gösterebilirsiniz.

DRD, uzun yıllardır şirket olarak kurumsal sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyor. Günümüze kadar yüzlerce öğrenciye burs veren DRD, bugün bin 500 öğrenciye düzenli olarak burs vermeye devam ediyor. DRD diğer yandan nesli tükenmekte olan canlıların korunmasına ve yaşamlarının sürdürülmesine yönelik olarak Doğal Hayatı Koruma Derneği – WWF ile işbirliği içerisinde bulunuyor. DRD, beş yıldır Altın Sponsoru olduğu WWF derneğiyle birlikte, grup çalışanlarından müşterilerine kadar geniş katılımlı yeni projeler geliştiriyor ve bu projeleri uygulamaya devam ediyor.

DRD’nin sosyal sorumluluk projeleri bunlarla sınırlı değil. Ülkemizin en önemli sorunlarından olan trafik ve yol güvenliği konusundaki kayıpları minimuma indirmek amacıyla, güvenli ve ekonomik sürüş tekniklerine yönelik bilgilendirici bir proje yürütüyor. Proje kapsamında Demir Bükey Akademi ile 2015 yılı itibariyle yeni bir işbirliğine giderek, Türkiye genelinde kurumsal ve bireysel müşterilerine yönelik eğitim programları düzenliyor.

DRD, kâğıtsız ofis projesiyle de bütün yazışmalarını dijital ortama taşımış. Böylece hem kâğıt israfının önüne geçiliyor hem de müşterilere hızlı ve kaliteli hizmet verilmesi amaçlanıyor. Bahsi geçen bu projede müşterilerinin de projeye olan destek ve katkıları değerlendirilerek, Tema Vakfı işbirliğiyle DRD Hatıra Ormanı oluşturuluyor. Sanıyoruz DRD’nin neden “Yılın Araç Kiralama Şirketi” olduğunu anlatabilmişizdir.