Aklınızdaki kusursuz spor otomobili tanımlar mısınız? Sizi bilmiyoruz ama günümüzde, Porsche Cayman GT4’ün özelliklerine sahip fazla model kalmadı. Konu bir spor otomobil olduğunda hisler, diğer konular karşısında önceliklidir. Sürüş pozisyonu alçak olmalı ama bu yere yakınlık mantıksız seviyelerde olmamalı. Diğer yandan otomobil, genişliğiyle sürücüsünü korkutmamalı. Genel olarak sizi meşgul edebilmeli. Kısacası arkadan itişli olmalı ve turbosuz motorun yeterince tork üretmemesi bile umurunuzda olmamalı.

Cayman GT4 bütün bu özelliklere sahip ve hepsini ahenkli şekilde bir arada tutmayı başarıyor. Harika işçiliği, modern spor otomobilleri utandırıyor. Onu yalnızca hızlı kılacak değil, aynı zamanda otomobilin daha kolay kullanılmasını sağlayacak teknolojilere bel bağlamıyor. Otomatik şanzımanlar veya aktif aerodinamik parçalar yok. Bu, insanlar için üretilmiş bir makine.

Şimdi söyleyeceğimiz şey size garip gelebilir ama Porsche GT4 ile ilgili en sevdiğimiz ilk şey, karbon destekli 918 Spyder koltuklar. Onunla ilgili sevdiğimiz diğer şeylerse, küçük gövdesinin içinde yere yakın ve gövdenin tam ortasında oturmamız.

Porsche Cayman GT4, size ilk buluşmada bütün sırlarını veren bir model değil. Öncelikle vites aralıkları çok uzun. Daha uzun olan şeyse, debriyajın hareket aralığı. Bunlara rağmen vites geçişi kalitesi, keyif veren bir mekaniğe sahip ve manuel şanzımanı kusuruz şekilde kullanmayı öğrendiğinizde, GT4 size çok büyük bir hediye veriyor.

Porsche Cayman GT4, 385 bg güce sahip ve 290 km/s hıza ulaşıyor olabilir ama kesinlikle sizinle arasına mesafe koyan bir imaj çizmiyor. Bunların yanında elektronik destek sistemleri kendinizi aptal gibi hissetmenize neden olmuyor. Bu otomobil o kadar iyi ayarlanmış ki, stabilite kontrol sistemi nadiren devreye giriyor.

Porsche Cayman GT4’ün karakterinin saygıdeğer tarafı, hem acemileri hoş karşılaması hem de deneyimli sürücüleri memnun etmesi. Bu otomobille birlikte sürüşünüzü olgunlaştırabilirsiniz. Elektronik yardımcıların desteğiyle virajlara alıştıktan sonra, onları kapatarak işi bir adım daha ileriye rahatlıkla götürebilirsiniz. Porsche Cayman GT4, sizin yeteneklerinize uyum sağlayan ve sizi iyi otomobil kullanma konusunda yüreklendiren bir model. Üstelik bunları yüzünüze tatlı bir gülümseme ekleyerek yapıyor. Sonuçta da Yılın Spor Otomobili Ödülü, Porsche Cayman GT4’e gidiyor.