Aston Martin, FIA tarafından açıklanan 2021 yılında Formula 1’de kullanılacak olan motorlar için yapılan düzenleme önerilerinin ardından F1’e girebileceğini açıkladı.

Dün açıklanan tasarıda 1.6 V6 turbo hibrit motorlar ile devam edilmesi, karmaşık yapılı MGU-H ısı geri kazanım sisteminin kaldırılması ve maksimum devir sayısının 3.000 rpm yükseltilmesi maddeleri yer alıyordu.

Yapılan görüşmenin ardından konuşan Aston Martin patronu Andy Palmer, bu değişikliklerinin kendilerini Formula 1’e katılma konusunda teşvik ettiğini açıkladı.

Palmer yaptığı açıklamada, ‘‘Aston Martin olarak son FIA toplantısına katıldık ve potansiyel çözüm önerileri görüşmelerinde yer aldık. Alınan talimatlar bizleri teşvik etti ve 2021 yılı için potansiyel bir Aston Martin çalışmalarına devam ediyoruz.’’ ifadelerini kullandı.

Palmer ayrıca ‘‘Bu konuda anahtar nokta,  bağımsız motor üreticilerinin katılımını sağlamak için gelişim maliyetlerinin nasıl kontrol edileceğidir.’’ ifadesiyle akıllarındaki soru işaretlerini de açıkladı.

Aston Martin’in mevcut durumda Red Bull Racing ile olan iyi ilişkileri herkes tarafından biliniyor. İngiliz marka eğer Formula 1’de yer almaya karar verirse motor tedarik etmek isteyeceği ilk marka Red Bull Racing olacaktır.