C-sınıfı’nın cabrio’su, segmentinde ihtiyaç duyulabilecek şeylerin çoğuna sahip.

Cabrio bir otomobil satın almayı düşünenlerin öncelikleri, diğer insanlarınkilerden farklıdır. Potansiyel cabrio otomobil sahipleri tarzı her şeyin önüne alarak kullanışlılık, konfor ve belki de çok büyük oranda olmasa da dinamik performans konularında bazı noktalardan vazgeçmeleri gerektiğini bilir. Cabrio bir otomobilin başarısı da zaten bu noktalarda gizlidir. Vazgeçmeye hazır olduğunuz konularda size kolaylık sağlıyorsa, o cabrio işini doğru yapıyor demektir.

C180’in kumaş tavanlı versiyonunun birçok şeyi doğru yaptığını söyleyebiliriz. Her şeyden önce tavan kapalıyken arkada 360 lt’lik bir bagaj hacmi sunuyor. Tavanı açıldığındaysa bagaj hacmi 285 lt’ye geriliyor ki bu, kabul edilebilir bir alan. “Kabul edilebilir bir alan” olarak tanımlanabilecek bir diğer bölümse, arka koltuklar. Elbette burada uzun C boylu yolcuların ciddi seyahatlere çıkabileceğinden bahsetmiyoruz ama kısa yolculuklar, C180 Cabrio’nun arka koltuklarında sorun çıkarmayacaktır.

C180 Cabrio’nun tavanı 20 saniye civarında açılıyor ve bu işlemi 50 km/s hıza kadar gerçekleştirebiliyor. Tavan kapalıyken otoyol hızlarında elbette coupe versiyona oranla daha fazla kabin gürültüsüyle karşılaşıyorsunuz ama C180 Cabrio asıl karakterini tavanı açıkken sergiliyor. Aircap adlı sistem, kabindeki ve özellikle arka koltuklardaki türbülansı büyük oranda azaltıyor. Konfor demişken, C180 cabrio yoldaki kusurları sönümleme konusunda da gayet başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Coupe’ye oranla farklı hissettiren noktasıysa, performansı. Cabrio, coupe versiyonundan sadece 110 kg daha ağır ancak özellikle tam gaz hızlanmalarda sanki biraz daha ağırlaşmış gibi hissettirdiği zamanlar olabiliyor. Peki bu büyük bir sorun mu? Kesinlikle hayır. Sonuçta 1.6 lt 156 bg güç ve 250 Nm tork üreten bir motor bulunuyor. Performans konusunda takıntılıysanız (hangimiz değiliz ki?) otomobilin farklı sürüş modları arasında gezinirken gaz tepkilerini sportife ayarlamanız, işleri büyük oranda yoluna koyacaktır.