ADINA X UZANTISI EKLENEN MOKKA YENİ SULARA YELKEN AÇIYOR. PEKİ İLK İZLENİM NASIL?

Opel, 2016’nın son çeyreğini yeni Mokka X ile karşılıyor. Model adının sonuna gelen X uzantısı ilk kez Mokka’da kullanılıyor ama anlaşılan son olmayacak ve yakın zamanda başka X’ler ile de tanışacağız. Onları zamanı gelince inceleyeceğiz. Şimdi ise elimizdeki modele bakalım.

Opel’in Nissan Juke, Skoda Yeti gibi modeller ile rekabet etmek için satışa sunduğu Mokka, aynı zamanda hafif bir makyajda geçirdi. Ön yüzü markanın güncel çizgisine yaklaştırılan Mokka’nın kabininde ise yeni Astra’dan izler kendisini gösteriyor. Genel hatlarında değişiklik olmayan Mokka, dinamik duruşunu koruyor. Mokka, sadece görsel değil teknolojik gelişimlere de ev sahipliği yapıyor. Opel Eye ön kamera, uzun far desteği, trafik işaret takibi, şerit takip uyarısı, takip mesafesi göstergesi ve LED yansımalı uyarı göstergesi-RLAD ile ön çarpışma uyarı sistemlerini destekleyerek güvenli sürüşe katkıda bulunuyor. Kaputun altında ise 1.6 lt hacimli 136 bg güç üreten dizel motor bulunuyor. Altı ileri manuel şanzıman ile kombine edilen ve isteğe bağlı olarak yine altı ileri oranlı otomatik vites kutusunun da tercih edilebildiği bu motorun maksimum torku ise 2000-2250 d/dak aralığında 320 Nm. Daha önce başka Opel’ler üzerinde de deneyimlediğimiz bu motor oldukça başarılı diyebiliriz. Otomatik şanzıman ve dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olan versiyon fabrika verilerine göre ortalama 5.1 lt/100 km yakıt tüketimine sahip. Opel Mokka’nın sürüşü ise beklentileri karşılayabiliyor. Direksiyonun biraz daha hisli olmasını beklerken, sessiz çalışan süspansiyon beğenimizi kazanıyor. Opsiyonel akıllı 4×4 teknolojisi Mokka X’in yol tutuşunu keskinleştiriyor. Bu sistem ihtiyaca uygun şekilde ön ve arka aks arasında gücü 100’e 0 ve 50’ye 50 olarak dağıtabiliyor. Hızlı karar veren sistem ihtiyaç halinde gücü çekişe sahip olan aksa aktarabiliyor. Zorlandığında önden kayan otomobil kolayca kontrol altına alınabiliyor.
Mokka X’in fiyatı, benzinli modellerde 73 bin 600 TL’den dizel modellerde ise 88 bin 600 TL’den başlıyor. Opsiyonel olarak sunulan dört çeker fiyat farkı ise benzinli modellerde 10 bin TL, dizel modellerde ise 6 bin TL.