Volkswagen’in ilk kez Golf VII modeli ile kullanmaya başladığı Modüler Platform Yönetimini (MQB) Passat ve Tiguan’dan sonra yeni amiral gemisi Arteon ismiyle devam ettiriyor. Uzatılmış aks mesafesiyle ultra geniş iç hacmi, stil sahibi bir “GT – Fastback” tasarımıyla birleştiren Volkswagen’in yeni gözdesini sizin için inceledik.

CC’nin halefi olan Arteon’un büyüklüğüne bakılınca Passat ve CC karışımı devasa bir araç gibi hissettiriyor. Tabi bu aracın Passat’tan daha büyük bir şasisi üzerine kurulduğunu tahmin etmek güç değil. Özelikle kokpit yapısı ve iç hacmi bunun en iyi göstergesi. Ayrıca Arteon’un Passat’tan 9.4 cm daha uzun, 4 cm daha geniş olduğunu çerçevesiz yan camlarıyla illaki bir başka modele benzetmenin çok doğru olmadığını, tıpkı ismi gibi kendine özgü bir araç olduğunu detayları incelemeye başlayınca anlayabiliyorsunuz.

  • Uzunluk 4862mm
  • Genişlik 1871mm
  • Yükseklik 1450mm
  • Aks Mesafesi 2837mm

Özellikle Volkswagen’in ilk defa kullandığı ön kaput uzantısı araca bambaşka bir bakış katarken isminin anlamının da sizi şaşırtacağından eminiz. Genelde araçlarında global rüzgar isimleri kullanan Volkswagen bu modelinde geleneği bozmuş. ‘’Art’’ İngilizcede sanat demek. ‘’eon’’ Volkswagen’in Çin için ürettiği ve en üst düzey aracı olan ‘’Phideon’’ modelinden alınmış ve kendi stilini kendi yaratmış. Dış çizgilerine bakıldığında Passat ve CC’den daha heybetli ve daha sert bakışlı olan bu araç geniş iç hacim seven ülkemiz insanına hitap edeceğe benziyor.

Özellikle aracın 563 lt olan ve otomatik olarak açılan arka bagajının da camla beraber tek parça olması kullanım açısından çok ergonomik ve yeterli ölçülerde. Ayrıca bu bagaj koltuklar katlandığında 1550 lt. Yükleme alanı sunup iç hacim kadar bagajın da iddialı olduğunu bizlere ispatlıyor.